Chińska jesień na UMCS

W październiku rusza nowy cykl wydarzeń w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS (budynek Biblioteki Głównej UMCS, ul. Radziszewskiego 11). Wśród zaplanowanych atrakcji znajdują się nie tylko wystawy, ale też kursy języka chińskiego oraz sztuk walki. Wszystkie działania mają na celu propagowanie kultury Chin i poszerzanie wiedzy na temat tego kraju.

Pierwsze z zaplanowanych wydarzeń - spotkanie organizacyjne z Markiem Sykałą, prowadzącym zajęcia z Tai-Chi, odbędzie się 7 października br. o godzinie 16.00. Zajęcia te odbywały się już w ubiegłym roku, ciesząc się niemałym zainteresowaniem. Oprócz ćwiczeń uczestnicy kursu będą poznawać historię nie tylko samego Tai-Chi, ale również tradycję i kulturę kraju, z którego się ono wywodzi, czyli Chin. Ponadto przewidziane są cykliczne spotkania przy zielonej herbacie, która przyrządzana jest wyłącznie z liści chińskiej herbaty i stanowi nieodłączny element tamtejszej kultury.

Kolejną inicjatywą, w której będzie można wziąć udział w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, będą warsztaty malarstwa tuszowego. Ten rodzaj malarstwa charakteryzuje się spontanicznością, a także rozległą skalą odcieni od szarości do czerni. Prowadzącym warsztaty będzie Michał Makara, którego wystawę prac powstałych za pomocą właśnie tej techniki mogliśmy oglądać w Centrum na początku tego roku.

10 października br. zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Pożegnania i Powroty” autorstwa Waldemara Szysza. Będzie to jedna z niewielu okazji do zapoznania się z dziełami zmarłego przed rokiem artysty, laureata m.in. I nagrody konkursu „Człowiek i środowisko” z 1995 roku. Jak możemy przeczytać w zapowiedziach wystawy, „jego wypowiedź twórcza to poszukiwania znaku, który określał jego światopogląd, tajemnicę wiary i symboliczny dialog z odbiorcą”. Wystawa będzie czynna do 21 października.

22 października br. wystawiona zostanie kolejna ekspozycja. Będzie to autorska wystawa dziekana Wydziału Animacji Uniwersytetu Technicznego w Hangzhou - Joe Chana. Jego animacje i scenariusze zyskały międzynarodowe uznanie, o czym świadczą nagrody zdobywane na festiwalach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, czy Republice Południowej Afryki. Pokazowi towarzyszyć będzie prezentacja dzieł pracowników Wydziału Artystycznego UMCS. Ekspozycję będzie można oglądać do 21 listopada.

W listopadzie ruszy także wstępny kurs języka mandaryńskiego. Zajęcia będzie prowadził specjalnie wydelegowany przez Centrum He Shuifa wykładowca z Chin. Plan spotkań przewiduje nie tylko naukę podstawowych zwrotów i gramatyki, ale także wzajemne konwersacje. Aby wziąć udział w kursie, należy zgłosić chęć uczestnictwa na e-mail: centrumchinskiehs.umcs@gmail.com.

Po bardziej szczegółowe informacje dotyczące działalności Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS można się zgłaszać do prowadzących: Mieczysławy Goś oraz Marii Sękowskiej.

    Informacje prasowe