Chatka Żaka wita studentów!

Pracowania Działań Plastycznych ACK UMCS „Chatka Żaka” zaplanowała na przełomie września i października br. szereg wydarzeń, które zainteresują zapewne nie tylko powracających po wakacyjnej przerwie studentów. Najważniejszym z nich będzie niewątpliwie wystawa Grand Press Photo.

Najgłośniejszą z przygotowanych na najbliższe miesiące ekspozycją będzie wystawa fotografii Grand Press Photo, która zagości w Chatce Żaka już po raz piąty. Przedstawione zostaną wybrane, zwycięskie prace tego największego środowiskowego konkursu dla fotoreporterów nie tylko z bieżącego roku, ale również z całej, dziesięcioletniej historii konkursu. W ciągu dekady w konkursie zaprezentowano tysiące prac, a nagrody otrzymało 116 fotoreporterów. Co warte podkreślenia - na czele jury przyznającego nagrody, w tym nagrodę główną Zdjęcia Roku, stoi zawsze aktualny zwycięzca prestiżowego konkursu World Press Photo. Tegoroczna wystawa składać się będzie z 17 dużych ekspozytorów zawierających 53 zdjęcia pojedyncze i 17 fotoreportaży. Wystawę można oglądać już od 20 września br. do 20 października br.

Jednak Grand Press Photo nie będzie jedyną atrakcją. 23 września o godzinie 17.00 zostanie otwarta wystawa fotografii autorstwa Moniki Jadczak pt. "Niepamięć", prezentująca ciekawe spojrzenie na zabytkowe budynki naszego miasta, tak często popadające współcześnie w ruinę. Artystka jest słuchaczką II roku specjalności „Fotografia” w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania, zaś wystawa będzie jej artystycznym debiutem. Ekspozycję będzie można oglądać w Kioskarcie do 2 października.

Również 23 września, o godzinie 17.30 zapraszamy na otwarcie wystawy Kamila Jerzyka, studenta kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych” na UMCS. Co ciekawe, sam autor twierdzi, że jeszcze do niedawna w ogóle nie interesował się sztuką. „Sztuka była mi obojętna aż do 2008 roku, kiedy to będąc jeszcze uczniem Technikum w Chojnicach natknąłem się na lekcji polskiego na obraz Caspar'a D. Friedrich'a  -Morze lodu. Zacząłem od rysunku, by później wzbogacić warsztat o malarstwo, rzeźbę i grafikę." Współorganizatorem wystawy jest Koło Naukowe Frakcja Sucha. Będzie można ją oglądać do 2 października br.

Trzy dni później, 26 września o godzinie 18.00 zostanie otwarta kolejna ekspozycja pt. „ Po rysy twarzy". Będzie to przeglądowa wystawa portretów wykonanych przez słuchaczy I i II roku Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania PSP St. Wyspiańskiego ze specjalności „Fotografia i grafika projektowa”, podczas zajęć z rysunku pod kierunkiem mgr Małgorzaty Rybickiej. Kolekcję zobaczyć będzie można w Galerii Akademickiego Centrum Kultury UMCS do dnia 10 października 2014 r.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w jesiennym kalendarzu Chatki Żaka będzie wystawa pt." Na Papierze bez Granic". Jest to cykliczny przegląd prac plastycznych wykonanych na papierze przez pedagogów z trzech środowisk artystycznych: Uniwersytetu w Szawlach na Litwie, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej. Wspólna prezentacja dzieł jest podsumowaniem wieloletniej współpracy artystycznej pomiędzy wydziałami. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w dniach od 23 do 30 października.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    17 września 2014