Bioróżnorodność a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne

W dniach 5-7 grudnia br. w hotelu Luxor w Lublinie (al. Warszawska 17a) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pn. „Bioróżnorodność a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne”, organizowana przez środowisko górnicze we współpracy z badaczami z UMCS-u i górniczymi instytutami naukowymi, m.in. Instytutem Techniki Górniczej KOMAG i Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w ramach realizowanej strategii „Instytut Zielonej Przemiany”. Podczas wydarzenia zostanie podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy UMCS-em, ITG KOMAG, IGSMiE PAN oraz LW Bogdanka SA, a także umowa o współpracy pomiędzy UMCS-em i ITG KOMAG.

Obrady rozpoczynają się 5 grudnia br. o godz. 13.00. Będą także transmitowane na profilu UMCS na Facebooku.

Zainicjowane porozumienie pomiędzy UMCS-em, ITG KOMAG, IGSMiE PAN oraz LW Bogdanka SA będzie dotyczyło m.in. współpracy w zakresie opracowania i wdrożenia informatycznego systemu monitorowania i prognozowania wpływu zmian hydrogeologicznych i hydrologicznych na środowisko biotyczne i abiotyczne w górotworze przekształconym działalnością antropogeniczną w celu podniesienia efektywności gospodarki wodnej i wzmocnienia potencjału małej retencji.

Pierwszym wymiernym efektem zainicjowanej współpracy jest monografia „Green Scenarios: Mining Industry Responses to Environmental Challenges of the Anthropocene Epoch International Mining Forum 2021”, zawierająca zagadnienia rozwijane w ramach wspólnie realizowanych projektów badawczych, które będą promowane podczas konferencji w postaci wykładów i wystąpień.

Głównym celem konferencji „Bioróżnorodność a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne” jest promocja zrównoważonego myślenia o pozyskiwaniu surowców krytycznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwiązań pozwalających na bezinwazyjnie dla natury zagospodarowanie terenów przemysłowych powstałych w wyniku eksploatacji surowców energetycznych. W ramach poszczególnych sesji zaprezentowane zostaną również krajowe i międzynarodowe doświadczenia branży surowcowej w zakresie standardów oraz narzędzi dla realizacji nowoczesnej koncepcji zarządzania zasobami złóż surowców strategicznych Europy w zakresie zrównoważonego udostępniania nowych zasobów oraz ich prawnej ochrony. Uczestnictwo wielu znamienitych gości zarówno z ośrodków akademickich, badawczo-naukowych, jak i świata przemysłu sprawią, że wydarzenie to będzie miało charakter interdyscyplinarny, co bezpośrednio wiąże się z tematyką konferencji.

Warto podkreślić istotną rolę pracowników Instytutu Nauk Biologicznych z Katedry Botaniki i Mykologii UMCS, a także Katedry Fizjologii Roślin i Biofizyki, którzy wraz z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego od wielu lat prowadzą badania nad procesami zachodzącymi w specyficznych układach tworzących się na hałdach pogórniczych Górnego Śląska. Dzięki tej współpracy powstały publikacje naukowe, w tym m.in. rozdział w wyżej wymienionej monografii oraz artykuły naukowe, m.in. w wydawnictwie Sustatinability. Ponadto pracownicy naszego Uniwersytetu z Wydziału Biologii i Biotechnologii (prof. Piotr Sugier) oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (prof. Radosław Dobrowolski wraz z zespołem i prof. Stanisław Chmiel wraz z zespołem) od lat prowadzą również badania procesów zachodzących na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w tym zachodzących pod wpływem działalności górniczej.

Obecnie wiedza ekspertów oraz zgromadzone przez pracowników UMCS-u wyniki badań wraz z dokumentacją są bezcenne w procesie projektowania narzędzi na potrzeby przemysłu wydobywczego. Mają także ogromne znaczenie podczas dalszego poznawania procesów przyrodniczych na siedliskach poeksploatacyjnych oraz podejmowania działań mających na celu znaczące ograniczenie niekorzystnego wpływu działalności gospodarczej na walory środowiskowe.

Strona konferencji

Szczegółowy program wydarzenia 

Organizatorem konferencji jest Instytut Techniki Górniczej KOMAG, wdrażający nową strategię działalności, w której zawiera się m.in. transformacja środowiskowa oraz wejście w nowe obszary działalności. Patronat nad inicjatywą objął Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Informacje o pozostałych sygnatariuszach porozumienia:

Instytut GSMiE PAN jest placówką naukowo-badawczą prowadzącą kompleksowe badania związane z szeroko rozumianą problematyką gospodarki surowcami mineralnymi i energią w kraju i za granicą. Badania prowadzone w Instytucie od ponad 35 lat charakteryzują się interdyscyplinarnością i kompleksowością ujęcia oraz są realizowane w pełnym cyklu od badań podstawowych do aplikacji. Szczególną specjalnością Instytutu są: badania nad efektywnym wykorzystaniem surowców mineralnych, polityka energetyczna z uwzględnieniem OZE i geotermii, polityka surowcowa, prognozowanie potrzeb energetycznych i surowcowych łącznie z aspektami ekonomicznymi, ochrona środowiska w obszarach uprzemysłowionych, podziemne składowanie niebezpiecznych odpadów. Wynikiem działalności naukowej 110 osobowego zespołu pracowników jest wysoka pozycja Instytutu, który posiada kategorię „A” w ocenie parametrycznej jednostek naukowych oraz uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo, energetyka. Instytut na bieżąco współpracuje z kilkudziesięcioma krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi i podmiotami gospodarczymi. Instytut jest wydawcą czasopism naukowych pt.: „Gospodarka Surowcami Mineralnymi”, „Polityka Energetyczna” oraz „Technika Poszukiwań Geologicznych, Geotermia, Zrównoważony Rozwój”.

Instytut Techniki Górniczej KOMAG poprzez prace naukowe i badawcze tworzy i komercjalizuje innowacyjne rozwiązania w zakresie systemów mechanicznych, mechatronicznych, ochrony środowiska, zwalczania zagrożeń, bezpieczeństwa pracy oraz bezpieczeństwa użytkowania wyrobów oraz transformacji energetycznej i zagospodarowania terenów pogórniczych. W ramach realizowanych projektów opracowywane są koncepcje i dokumentacje innowacyjnych rozwiązań maszyn i urządzeń. Realizacja badań modelowych, stanowiskowych i eksploatacyjnych przyczynia się do zwiększenia trwałości i niezawodności maszyn, a także do poprawy bezpieczeństwa i komfortu pracy, co wpływa na zwiększenie efektywności procesów przemysłowych. ITG KOMAG jest jednostką notyfikowaną, gdzie ważną rolę odgrywają specjalistyczne usługi badawcze wykonywane w akredytowanych laboratoriach, m.in. w zakresie badań mechaniki i hydrauliki siłowej, badań środowiskowych, badań bezpieczeństwa użytkowania wyrobów oraz inżynierii materiałowej oraz prowadzi certyfikację wyrobów. Od września br. Instytut wdraża nową strategię w której zawiera się m.in. transformacja środowiskowa oraz wejście w nowe obszary działalności.

LW Bogdanka SA: Grupa Kapitałowa Lubelski Węgiel Bogdanka to jeden z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce. Wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych oraz wydajności wydobycia węgla kamiennego. Sprzedawany przez Spółkę węgiel kamienny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.  Klientami Bogdanki są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej, zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. LW Bogdanka SA jest częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    4 grudnia 2022