Historia i przesłanki utworzenia Muzeum Badań Polarnych - odczyt PTG

W czwartek (29 kwietnia br.) o godz. 17.15 zapraszamy na odczyt w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem będzie dr Andrzej Piotrowski, który wygłosi wykład pt. "Historia i przesłanki utworzenia Muzeum Badań Polarnych".

Muzeum Badań Polarnych – instytucja muzealna w Puławach, która ma być otwarta dla zwiedzających jeszcze w tym roku. Placówka będzie współfinansowana przez Marszałka Województwa i przez Ministra Kultury. Jej dyrektorem na najbliższe 3 lata został Andrzej Piotrowski, który jest również głównym pomysłodawcą muzeum. Muzeum będzie prezentować historię polskich badań polarnych, a udostępnione w nim wystawy będą ukazywać bardzo różnorodne zagadnienia: od biologii, przez geologię, po fizykę. W obiekcie powstanie również kino polarne, w którym będą pokazywane filmy dokumentalne o tematyce polarnej, poprzedzone prelekcjami. Jedną z atrakcji będzie również skuter śnieżny ustawiony na tle fotografii zorzy polarnej, z którym będzie można robić sobie zdjęcia.

Andrzej Piotrowski - absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował m.in. w Instytucie Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym oraz pełnił funkcję kierownika Muzeum Ewolucji w Ogrodzie Botanicznym PAN. Zorganizował ponad 20 wystaw o różnorodnej tematyce. Jest autorem wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu paleontologii, muzeologii, historii badań polarnych oraz geografii. Ostatnio ukazała się jego książka i audiobook "Gdzie narozrabiał kruk. Wyspiarski świat Sachalina i Kurylów".

Aby wziąć udział w prelekcji, wystarczy wejść na stronę z transmisją on-line - link do transmisji

Aleksandra Kiewel
    29 kwietnia 2021