Jest nas ponad 211 tysięcy.

Nas, Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Sklodowskiej w Lublinie. Studiowaliśmy na różnych wydziałach, różnych kierunkach i specjalnościach, kończyliśmy studia w różnych latach. Ale zawsze był to ten sam - Nasz Uniwersytet, z tą samą Wielką Patronką ogarniającą z marmurowego piedestału mądrym spojrzeniem kolejne roczniki studentów. Ten Uniwersytet pozostaje do dziś bliski naszym sercom, chociaż mieszkamy i pracujemy często daleko od niego, rozrzuceni po całym świecie.

Postanowiliśmy powołać organizację integrującą absolwentów UMCS, stanowiącą ich łącznik z macierzystą Uczelnią. Idea tej organizacji zrodziła się wiosną roku 2000, a 16 czerwca w Dworku Kościuszków zawiązał się Komitet Założycielski Stowarzyszenia Absolwentów UMCS. W zebraniu założycielskim uczestniczyły 23 osoby - absolwenci różnych kierunków i roczników. Uchwalono Statut Stowarzyszenia, ustalono główne kierunki działania i przygotowano stosowne dokumenty rejestracyjne. 1 września 2000 r. Sąd Okręgowy w Lublinie zarejestrował Stowarzyszenie i jego Statut.

Do statutowych celów Stowarzyszenia należy:

  • utrzymywanie stałej łączności absolwentów z ich macierzystą Uczelnią,
  • promowanie osiągnięć absolwentów UMCS,
  • krzewienie tradycji Uniwersytetu,
  • kreowanie korzystnego obrazu UMCS,
  • przyczynianie się do wszechstronnego rozwoju Uczelni,
  • udzielanie wsparcia członkom Stowarzyszenia znajdującym się w niedostatku i chorobie.

Stowarzyszenie chce integrować Absolwentów UMCS, pomagać w organizowaniu ich zjazdów, gromadzić informacje o rozwoju ich karier i wspierać wzajemną współpracę.

Chcemy, by Stowarzyszenie łączyło różne pokolenia: tych, którzy kiedyś studiowali oraz tych, którzy studiują i zostaną wkrótce absolwentami.

Chcemy zaprosić do uczestnictwa w działalności Stowarzyszenia wszystkich chętnych. Zależy nam na pozyskaniu ludzi aktywnych, twórczych, mających na swoim koncie konkretne osiągnięcia. Wszystkich tych, którzy będą mogli i chcieli pomóc Uczelni, ułatwią budowanie wokół niej korzystnego klimatu i pozyskiwanie ewentualnych Sprzymierzeńców dla jej dalszego rozwoju. Mamy nadzieje, że razem uda nam się dokonać czegoś sensownego i pożytecznego dla dobra naszej Alma Mater i nas - jej absolwentów.