Hieronimki – Trzecie Święto Tłumaczy

Projekt "Hieronimki", którego ubiegłoroczna edycja została nagrodzona Uniwersyteckim Noblem w kategorii „Najlepszy Projekt dla Młodzieży”, realizowany jest w nawiązaniu do dnia św. Hieronima – patrona tłumaczy. Wydarzenie jest okazją do zaprezentowania specyfiki zawodu tłumacza w jego różnych odsłonach. W tegorocznej ofercie wykładów i warsztatów znajdą się m.in. spotkania z tłumaczami konferencyjnymi oraz sądowymi, a także z osobami, które zawodowo zajmują się tłumaczeniem literatury czy filmów oraz z absolwentami i studentami lingwistyki stosowanej, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach w zdobywaniu kompetencji zawodowych tłumacza. Warsztaty tłumaczeń, w tym tłumaczeń symultanicznych, połączone zostaną ze zwiedzaniem nowoczesnych laboratoriów, w których kształceni są przyszli tłumacze. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w konkursach językowych.

Wykłady i warsztaty odbędą się w dniu 30 września 2016 r. w godz. 10.00-14.00.

Inauguracja wydarzenia o godz. 10.00 w dużej Auli Wydziału Humanistycznego UMCS (Lublin, Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a).

Wydarzenia Hieronimków będą się odbywać równolegle na Wydziale Humanistycznym (Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a), w Domu Studenckim Kronos (ul. Sowińskiego 17), w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" (ul. Radziszewskiego 16), a także na Rynku Starego Miasta w Lublinie (wykład plenerowy).

Szczegółowy program znajduje się w załącznikach.


Dnia 30 września w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła, patrona biblistów, archeologów, tłumaczy, ale także uczniów i studentów.
Na ilustracji wizerunek św. Hieronima - fragment fresku Domenico Ghirlandaio z kościoła Ognissanti we Florencji (ok. 1480).

Załączniki

    Aktualności

    Autor
    Urszula Kurzątkowska
    Data dodania
    29 września 2016