Filozofia nauki, epistemologia, semiotyka, logika i aksjologia

Filozofia nauki, epistemologia, semiotyka, logika i aksjologia: Ludwik Fleck, Narcyz Łubnicki, Leon Koj, Zdzisław Cackowski

 

 

 Projekt pt. „Filozofia nauki, epistemologia, semiotyka, logika i aksjologia: Ludwik Fleck, Narcyz Łubnicki, Leon Koj, Zdzisław Cackowski” (nr 21H 19 0003 88) finansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” – moduł: Uniwersalia 2.1.

Całkowity koszt realizacji projektu: 114 027 PLN
Dofinansowanie ze środków budżetu państwa na podstawie umowy nr BPM.WPH.62.9.2020.SS z dnia 3 grudnia 2020 r.: 114 027 PLN

Okres realizacji projektu: 03.12.2020 - 02.12.2022

Celem projektu jest zaprezentowanie dorobku naukowego dwóch pierwszych, powojennych pokoleń filozofów działających w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Ludwika Flecka, Narcyza Łubnickiego, Leona Koja i Zdzisława Cackowskiego. W antologii tekstów, które powstawały w okresie ponad pięćdziesięciu lat, zostanie zaprezentowana problematyka z czterech działów filozofii – filozofii nauki i metodologii, teorii poznania i epistemologii, logiki i semiotyki oraz aksjologii – w których lubelscy filozofowie stworzyli wartościowe i w wielu przypadkach oryginalne koncepcje.

Antologia tekstów, opatrzonych wprowadzeniem i komentarzami do poszczególnych działów oraz indeksami pojęć i nazwisk, zostanie przygotowana w przekładzie na język angielski i ukaże się w serii wydawniczej Poznan Studies in the Philosophy of Science and the Humanities w renomowanym wydawnictwie Brill. Ukazują się w niej monografie poświęcone filozofii nauki i metodologii, w tym również historii filozofii polskiej (np. szkoły lwowsko-warszawskiej), w której nie uwzględniano jak dotychczas mniejszych środowisk i szkół filozoficznych, jak ta tworzona w UMCS. Czytelnikami monografii będą filozofowie, logicy i semiotycy oraz reprezentanci pokrewnych dyscyplin humanistycznych z europejskich akademickich ośrodków oraz krajowych środowisk filozoficznych. Z antologii skorzystają również studenci studiów filozoficznych i humanistycznych w trakcie kursów z epistemologii, logiki, semiotyki czy metodologii nauk.

Równolegle do prac translatorskich i wydania antologii tekstów w Brill zorganizowana zostanie ogólnopolska konferencja prezentująca dorobek dwóch pierwszych pokoleń filozofów.