Festiwal Stolica Języka Polskiego za nami!

Od 7 do 13 sierpnia w Zamościu i Szczebrzeszynie miało miejsce największe wydarzenie popularyzujące język ojczysty i literaturę polską. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Stolicy Języka Polskiego (7-13 sierpnia) Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej był partnerem Pasma Językowego. W ramach imprezy nasza Uczelnia miała również własną przestrzeń #przystanek_UMCS, gdzie odbywały się językowe konkursy, warsztaty, wystawy i spotkania autorskie.

Tegoroczne hasło Pasma Językowego Festiwalu brzmiało: „Wyłącz nienawiść, włącz empatię”. W duchu tej sentencji rozpoczęła się ósma edycja najważniejszego święta języka polskiego na Rynku Wodnym w Zamościu, a od poniedziałku Festiwal przeniósł się do Szczebrzeszyna, gdzie potrwał aż do soboty. Patronem 8. edycji imprezy był Miron Białoszewski. Szczególne znaczenie miał również fakt, że w 2022 roku przypadła setna rocznica jego urodzin.

W tym roku Pasmo Językowe zainicjowały rozmowy na temat propagandy, języka perswazji i manipulacji oraz wykluczeń w wymiarze lingwistycznym. W danym cyklu wzięli udział m.in. prof. Jolanta Szpyra-Kozłowska, prof. Paweł Nowak, prof. Jacek Warchala, prof. Halina Pelc, prof. Barbara Sobczak. Wydarzenie nie mogło obyć się również bez spotkań autorskich, happeningów, spektakli czy koncertów m.in. Magdy Umer czy Włodzimierza Nahornego. Warto również podkreślić, że podczas Festiwalu red. Marian Turski został laureatem Nagrody Człowiek Słowa, a laudację o nagrodzonym wygłosiła prof. Iwona Hofman, dyrektorka Instytutu Nauk o Mediach i Komunikacji Społecznej UMCS, przewodnicząca Rady Festiwalu.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej na #przystanku_UMCS w dniach 8-13 sierpnia w Szczebrzeszynie mógł nie tylko podzielić się swoją ofertą dydaktyczną. Studenci, pracownicy naukowi oraz artyści z naszej Uczelni mieli okazję do zaprezentowania swojego dorobku, przeprowadzenia warsztatów, spotkań autorskich czy konkursów z nagrodami. Od czwartku do soboty uczestnicy zapoznawali się także z wystawą obrazów studentów z Wydziału Artystycznego UMCS. Każde z propozycji cieszyło się sporym zainteresowaniem miłośników literatury polskiej, nauki i sztuki.

Geoffrey Chaucer pisał: „Wszystko, co dobre, szybko się kończy”.

Czym prędzej zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Stolica Języka Polskiego!

Fot. Justyna Stępniak, Barbara Uljasz, Beata Pietryczuk, Patryk Grzegorczyk.

Autor tekstu: Patryk Grzegorczyk.

 

    Aktualności

    Data dodania
    18 sierpnia 2022