Uczestnicy egzaminu
Egzamin ECB EFCB 3E organizowany jest dla osób pragnących potwierdzić posiadaną przez siebie wiedzę z zakresu bankowości uzyskaniem Europejskiego Certyfikatu Bankowca:
Do egzaminu można przystąpić eksternistycznie (przygotowanie samodzielne) lub po zakończeniu profilowanego szkolenia, prowadzonego m.in. przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Wymogi kwalifikacyjne
Osoba ubiegająca się o Europejski Certyfikat Bankowca powinna wykazać się bazową wiedzą ogólnobankową, zgodnie z wymogami kwalifikacyjnymi opracowanymi przez międzynarodowy zespół ekspertów. Zakres wiedzy obowiązującej na egzaminie jest na bieżąco aktualizowany i dostosowywany do zmian zachodzących na rynku finansowym.
Źródła wiedzy w procesie przygotowywania kandydatów do egzaminu:
Organizacja egzaminu
Zgodnie z Regulaminem egzaminów w Systemie Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej egzamin ECB EFCB 3E:
Wyniki egzaminu podawane są po 30-45 min od jego zakończenia - wszystkie osoby, które uzyskały wymagane 60 pkt, otrzymują pisemne potwierdzenie tego faktu. Sam certyfikat przesyłany jest pocztą na podany adres korespondencyjny.
Osobom, które nie zdały egzaminu, przysługuje prawo do udziału w jednym nieodpłatnym egzaminie poprawkowym w ciągu roku od daty poprzedniego egzaminu.
Każdy posiadacz Europejskiego Certyfikatu Bankowca ECB EFCB 3E powinien uczestniczyć w Programie Stałego Rozwoju Zawodowego ECB EFCB 3E.
Spełnienie wymogu stałego rozwoju zawodowego jest warunkiem utrzymania ważności certyfikatu ECB EFCB 3E. Wymóg oznacza konieczność realizacji różnych aktywności (np. udział w szkoleniach, samokształcenie), umożliwiających zgromadzenie min 10 pkt kwalifikowanych rocznie, w tym maksymalnie 5 pkt - z samokształcenia. Posiadacz, który nie spełni tego wymogu w wymaganym terminie, traci prawo do posługiwania się certyfikatem ECB EFCB 3E i zostaje usunięty z Rejestru Posiadaczy Europejskiego Certyfikatu Bankowca EFCB 3E.
Koszt udziału w programie pokrywa opłata certyfikacyjna w wysokości 50 zł. Opłata jest uiszczana przez uczestnika programu wraz ze złożeniem okresowego Raportu Stałego Rozwoju Zawodowego.