Drzwi Otwarte na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki - relacja

21 marca na całym Uniwersytecie miały miejsce Drzwi Otwarte – był to dzień pełen fantastycznych atrakcji, skierowanych do tegorocznych maturzystów. Również na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki odbyły się nie tylko ciekawe wydarzenia i warsztaty, ale dopisała też duża frekwencja młodych gości – odwiedzili nas tegoroczni maturzyści z ponad 35. klas z różnych szkół, m.in. V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, Zespołu Szkół Technicznych w Poniatowej, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim oraz z XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie.

Tak jak w obrębie całego Uniwersytetu, również na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Drzwi Otwarte miały formułę hybrydową. W przestrzeni online odbyły się trzy wykłady, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dr hab. Bożena Jasińska, prof. UMCS wygłosiła wykład pt. “Antymateria w badaniu człowieka – pozytonowa tomografia emisyjna”, natomiast mgr Sławomir Kotyra przedstawił wykład zatytułowany “Bity i bajty, czyli czym dla komputera są liczby i jak wykonać na nich działania”. Dr Eliza Jackowska-Boryc wygłosiła wykład pt. “Dylematy i zwycięskie strategie”, swoje wystąpienie w formie online powtórzyła także 24 marca.

Stacjonarnie zaś zorganizowano wiele ciekawych atrakcji. Główne wejście wydziałowe zostało przyozdobione balonami z helem, podobnie udekorowano także stoisko znajdujące się zaraz za wejściem. Grupki uczniów kierowane były w różne miejsca. Studenci Informatyki: A. Dados, K. Malinowski oraz A. Nafalski obsługiwali główne stoisko i opowiadali o zaletach studiowania na Wydziale. Wsparcia im udzielali I. Kupiec i M. Szlufarska, M. Oćwieja, A. Nawrocka oraz H. Kicia.

Studenci ze wszystkich trzech Instytutów, zrzeszeni w ramach kół naukowych, wraz z Opiekunami przygotowali ciekawe warsztaty oraz pokazy. Nad wszystkimi wydarzeniami czuwała Dziekan Wydziału, dr hab. Monika Budzyńska, prof. UMCS.

Koło Naukowe Dydaktyków MaFiI (Opiekun: dr Anna Gąsior) przygotowało warsztaty zatytułowane “Łamanie głowy z MaFiI-ą”, podczas których uczestnicy mogli zagrać w gry logiczne takie jak: Abalone, 3-widoki, Cortex, Triomino oraz Kółko i krzyżyk 3D. W organizację gier i zabaw zaangażowali się studenci i studentki Koła – Ł. Pilipczuk, D. Stefanowski, S. Cebera, E. Kostrubiec, I. Dębska, I. Kupiec, K. Rutkowski, M. Gwardziński, A. Chmura, M. Szlufarska, D. Pogodziński oraz W. Makulec.

Studenci z Koła Naukowego Studentów Fizyki (Opiekun: dr Marek Gorgol) zorganizowali interesujące pokazy z fizyki pt. “Magia fizyki”. Zaprezentowano zaskakujące dla przeciętnego odbiorcy zagadnienia z różnych działów fizyki. Uczestnicy poznali chociażby tajniki lewitacji w polu elektrostatycznym oraz mieli okazję zerknąć na najciekawsze przykłady iluzji optycznych. W aktywności te zaangażowali się studenci oraz studentki Koła – M. Goździuk, P. Gontarz, M. Gołębiowski, W. Judzińska, J. Kuncewicz oraz B. Kurkowicz.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy pt. “Robotyka i wprowadzenie do IoT”, przygotowane przez Studenckie Koło Naukowe Informatyki (Opiekun: mgr Bartłomiej Kotyra, wsparcia udzielał także dr Krzysztof Dmitruk). Widzowie mieli możliwość zapoznania się z robotami LEGO®, wzięli także udział w warsztatach z programowania mikrokontrolerów. Odbyły się też niezwykle ciekawe pokazy z możliwości, jakie daje łączność krótkofalowa. W te pokazy zostali zaangażowani studenci oraz studentki – B. Dąbrowski, B. Choma, J. Bylina, M. Wieczorek, M. Mirosław, D. Gradziuk, J. Buczek, K. Stec, M. Latra oraz E. Tomczyk.

Tuż obok stoiska przygotowanego przez Studenckie Koło Informatyki znajdowała się jeszcze jedna ważna atrakcja, która przyciągnęła dużą uwagę tegorocznych maturzystów. Dr Piotr Kowalski zaprezentował nowoczesną drukarkę 3D oraz galerię fantastycznych figurek oraz praktycznych przedmiotów, które można za jej pomocą wydrukować. Znalazły się wśród nich nie tylko klucze francuskie, kostki czy pudełka, ale także kolorowe czaszki oraz figurki dobrze wszystkim znane z filmów i książek (m.in. mała podobizna Dartha Vadera z “Gwiezdnych Wojen”).

Kolorów i atrakcji dodali także goście, którzy odwiedzili studentów i maturzystów – niespodziewanie na Wydziale pojawili się bowiem studenci z Koła Naukowego Amatorów Antyku, przebrani w stroje legionistów oraz żołnierzy. Pozowali oni do zdjęć i rozbawiali gości. Niedługo później Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki odwiedzili też roztańczeni członkowie Zespołu Tańca Ludowego UMCS. Te niespodziewane wizyty dodatkowo ubarwiły ten radosny dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    7 kwietnia 2022