"Dialog leczy rany" - spotkanie o książce

6 czerwca 2018 r. zapraszamy na spotkanie z arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem z Kijowa poświęcone książce-wywiadowi "Dialog leczy rany", które odbędzie się w Auli im. Kardynała Wyszyńskiego KUL o godz. 14.00. Na spotkaniu będą obecni również arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik oraz redaktorzy Katolickiej Agencji Informacyjnej - Marcin Przeciszewski oraz Krzysztof Tomasik, który przeprowadził wywiad.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, a także muzyk, lekarz i przyjaciel papieża Franciszka, po raz pierwszy wyczerpująco i szczerze opowiada o przeszłości i teraźniejszości najliczniejszego na świecie katolickiego Kościoła wschodniego i nie tylko. Szczerze i uczciwie ukazuje swoją droga życia oraz służby, a także odsłania przed nami swoją wizję Boga, Kościoła i świata. Wiele mówi o zagrożeniach wynikających z nacjonalizmów i szansach, jakie niesie dialog, jak również o pięknych, ale i bolesnych relacjach z Polską, Rosją i Cerkwią prawosławną, w tym wciąż obecnych waśniach i uprzedzeniach, które uniemożliwiają pełne pojednanie Kościołów katolickich obrządków wschodniego i zachodniego.

W książce znajdziemy wzruszające świadectwo arcybiskupa Światosława o świętym Janie Pawle II, który wniósł ogromny wkład w odrodzenie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego – Kościoła męczenników oraz udzielał wsparcia odrodzonej Ukrainie i cieszył się z jej suwerenności. Ponadto wniósł niepodważalny wkład w dzieło pojednania polsko-ukraińskiego, podejmując cały szereg inicjatyw w tym zakresie. Jedną z nich było spotkanie biskupów ukraińskich i polskich w Rzymie w październiku 1987 r. i podpisanie przez nich wspólnej deklaracji o przebaczeniu i pojednaniu między Polakami i Ukraińcami. W trzydziestą rocznicę tego wydarzenia, 11 października 2017 roku, w bazylice Świętego Piotra w Rzymie arcybiskup Światosław ogłosił świętego Jana Pawła II patronem „świętej sprawy pojednania polsko-ukraińskiego".

Przede wszystkim abp Szewczuk w rozmowie z dziennikarzem i redaktorem Katolickiej Agencji Informacyjnej Krzysztofem Tomasikiem przybliża to, co jako wierni jednego, powszechnego Kościoła powinniśmy wiedzieć o sobie nawzajem.

Książka ukazała się na początku lutego 2018 r. w roku 1030. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej.

"Podczas wielogodzinnych rozmów w zakopiańskiej Księżowce młody arcybiskup większy kijowsko-halicki, słusznie nazywany przez swoich księży wiernych patriarchą, daje się nam poznać nie tylko jako człowiek urodzony i wychowany jeszcze na sowieckiej Ukrainie, ale jako pasterz przewodzący rodzimemu Kościołowi, który przeszedł przez „ciemną dolinę" okrutnego prześladowania ze strony bezbożnego i dlatego nieludzkiego systemu komunistycznego. Ten Kościół, oczyszczony niczym złoto w tyglu cierpienia, jest znakiem nadziei dla wolnej Ukrainy zmagającej się z agresją, krwawiącej z powodu wojny na wschodzie, ale budującej wytrwale swoją przyszłość pośród wolnych i suwerennych narodów" - pisze we wstępie kard. Stanisław Dziwisz, sekretarz osobisty Jana Pawła II.

"Arcybiskup jest na wskroś chrześcijaninem, uczniem Jezusa Chrystusa, i jest na wskroś pasterzem, na wzór Dobrego Pasterza. Dlatego jego główną pasją jest ewangelizacja, troska o powierzoną mu owczarnię, a także o innych, którzy szukają swego miejsca w Kościele" (kard. Dziwisz ze wstępu).

Źródło: ks. Stefan Batruch

 

    Aktualności

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    25 maja 2018