Cykl „Z archiwum Wiadomości Uniwersyteckich”

Zapraszamy do lektury kolejnej odsłony cyklu „Z archiwum Wiadomości Uniwersyteckich”, w którym przypominamy, czym żyła społeczność akademicka naszego Uniwersytetu w ostatnim trzydziestoleciu, a co znalazło swoje odzwierciedlenie na łamach naszego czasopisma. Cykl został przygotowany z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia czasopisma.

Tym razem pragniemy przypomnieć o tym, że nasze czasopismo stanowi niezwykłe archiwum życia uniwersyteckiego. Znajdują się w nim informacje nie tylko o ważnych wydarzeniach oraz inicjatywach podejmowanych w przeszłości, ale także o wyjątkowych ludziach tworzących społeczność UMCS. Kolejne zespoły redakcyjne dokładały starań, aby na łamach „Wiadomości Uniwersyteckich” upamiętniać pracowników oraz ich wkład w rozwój Uczelni.

Doskonałym przykładem może być cykl o nazwie „Świat rodzinnych pamiątek”, w ramach którego publikowane były sylwetki oraz wspomnienia dotyczące zmarłych pracowników UMCS-u. Dzięki uprzejmości rodzin, uczniów oraz przyjaciół znalazło się w nim wiele zdjęć ilustrujących ich życie. Co ważne i ciekawe – upamiętniane osoby prezentowane były nie tylko przez pryzmat dorobku naukowego czy zawodowego. Zarówno teksty wspomnieniowe, jak i materiały fotograficzne pokazywały pracowników UMCS także jako ludzi wiodących zwyczajne życie, będących dla osób w swoim otoczeniu mentorami, przyjaciółmi, rodzicami czy dziadkami.

Po dzień dzisiejszy „Wiadomości Uniwersyteckie” pozostają nośnikiem pamięci zbiorowej naszej wspólnoty akademickiej. W ciągu 30 lat istnienia czasopisma na jego łamach zapisała się pokaźna galeria wybitnych postaci, dzięki czemu każdy z nas ma szansę poznać ludzi tworzących UMCS, nawet jeśli nie ma już ich wśród nas.

Agnieszka Stańczak
    11 czerwca 2021