I Wojewódzki Turniej „Boccia 2017” dla dzieci i młodzieży

6 grudnia 2017 roku w obiektach sportowych Centrum Kultury Fizycznej UMCS odbył się I Wojewódzki Turniej „Boccia 2017” dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, organizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Okej” Lublin, Centrum Kultury Fizycznej UMCS, Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych „Alter Idem” UMCS, Zespół ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych UMCS oraz Zarząd Uczelniany Samorządu Studentów UMCS.

Głównymi zadaniami pierwszej edycji turnieju były nie tylko emocje sportowe i rywalizacja, ale przede wszystkim integracja dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami ze społecznością akademicką, ukazanie ich problemów, a także pokazanie, że są takimi samymi ludźmi, jak osoby pełnosprawne.

W zawodach, które uroczyście otworzyła Prorektor ds. Studenckich UMCS prof. dr hab. Urszula Bobryk, udział wzięło 16 par podzielonych na cztery grupy. Pary z miejsc 1 i 2 w grupach, awansowały do półfinałów A; z miejsc 3 i 4 - do półfinałów B. Półfinały rozgrywane były w systemie każdy z każdym, podzielone na grupy E i F (półfinał A) i na grupy G i H (półfinał B). Drużyny z miejsc 1 w grupie E i F zagrały mecz finałowy, z miejsc drugich o III miejsce, z miejsc trzecich o miejsce V, a z miejsc czwartych o miejsce VII. Analogicznie w grupach G i H.

Zwycięstwo w turnieju odniosła para Łukasz Starek i Patryk Barszczyk reprezentujący Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Lublinie. Drugie miejsce zajęły Dominika Dalka i Iza Płoszyńska z Fundacji "Dom Dzieci Benjamin" z Lublina, a trzecie Mirosław Duda i Józef Banach reprezentujący ICSiR Start Lublin.

W finale B zwyciężyła para Dariusz Śledź i Paweł Wojtowicz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 z Lublina, miejsce drugie zajęły Aleksandra Potapczuk i Patryk Zmora ( Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy im. Zofii Sękowskiej w Lublinie), a trzecie Kinga Rybak i Aleksandra Bielewicz ( Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 1 w Lublinie).

Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe wraz z pamiątkowymi dyplomami i medalami, które wręczali:
J.M Rektor UMCS prof. zw. dr hab. Stanisław Michałowski, Pani Iwona Majewska, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie oraz Dyrektor CKF UMCS dr Tomasz Bielecki.

Warto podkreślić, iż turniej obsługiwało ok 100 wolontariuszy, którzy sędziowali zawody, pomagali dzieciom i ich opiekunom podczas zawodów, przygotowywali boiska i co najważniejsze, kibicowali każdej parze.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomagali przy organizacji wydarzenia. Wszystkich serdecznie zapraszamy na kolejną edycję.

Galeria zdjęć autorstwa Bartosza Prolla

    Aktualności