Biblioteka UMCS na XIX Lubelskim Festiwalu Nauki

„Nauka dla przyszłości”- pod tym hasłem w dniach 18–24 września 2023 roku odbywa się XIX Lubelski Festiwal Nauki.


Głównym celem Festiwalu jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie.

W ramach 370 projektów zgłoszonych przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Biblioteka UMCS zaprasza na przygotowane przez bibliotekarzy warsztaty, prezentacje, wykłady i wystawy:

1.  Ciekawy świat nauki – książki dla młodych czytelników ze zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Na wystawie prezentowane są wybrane pozycje z zakresu literatury naukowej, adresowanej do dzieci i młodzieży. Przedstawione są różne formy wydawnicze, poczynając od książek ilustrowanych dla najmłodszych, poprzez komiksy do literatury popularno-naukowej. Eksponaty można wziąć do ręki, przeczytać lub obejrzeć.

 2.  Iluminowany inicjał

Warsztat „Iluminowany inicjał” to kreatywne spotkanie ze sztuką iluminacji, podczas którego każdy z Uczestników wykonuje projekt autorskiego, uwspółcześnionego iluminowanego inicjału.

 3.  Lapbook, czyli kreatywne prezentowanie informacji na każdy temat

Własnoręcznie zrobiony Lapbook, czyli pewnego rodzaju „teczka” pełniąca funkcję interaktywnej przestrzeni, będzie zwieńczeniem warsztatów. Im więcej ciekawych, angażujących elementów, tym lepszy efekt prezentowania określonego tematu/zagadnienia w trójwymiarowej formie.

   4.  Maleńkie cudeńka – niezwykła pasja kolekcjonera temperówek

Przedmiotem wystawy jest imponujący zbiór temperówek, pochodzących z różnych zakątków świata. Zabytkowe eksponaty z pewnością zainteresują zarówno najmłodszych uczestników, jak i ich opiekunów. Prezentowane obiekty mają kształty wielu przedmiotów codziennego użytku, miniatur militariów, pojazdów czy instrumentów muzycznych. Przepiękne, unikatowe temperówki o doskonale odwzorowanych detalach, wykonane są z niezwykłą precyzją szczegółów.

5.  Prezentacja Oddziału Zbiorów Specjalnych

W ramach projektu przedstawiamy charakter zbiorów gromadzonych w Oddziale, ze szczególnym zwróceniem uwagi na najcenniejsze woluminy jak starodruki, rękopisy oraz zbiory odbiegające od typowej formy książkowej.

  6.  Przyrząd Kulczyckiego a współczesne kaloryfery – poszukiwanie różnic oraz podobieństw w dawnych i współczesnych urządzeniach technicznych

Wiele maszyn i praktycznych rozwiązań technicznych pojawiło się w XIX wieku. Korzystając z wanny, patrząc na grzejnik, widząc pędzący ulicą wóz strażacki, rzadko zastanawiamy się jak wyglądały i działały pierwotnie. Zadaniem uczestników warsztatów jest połączenie kopii XIX-wiecznych rycin ze współczesnymi fotografiami wybranych urządzeń oraz dopasowanie właściwych opisów.

  7.  Sztuka Iluminacji

Ekspozycja w Oddziale Zbiorów Specjalnych poświęcona zagadnieniu sztuki Iluminacji prezentuje różnorodność średniowiecznego zdobnictwa książkowego. Karty książki rękopiśmiennej, dokumentów rękopiśmiennych oraz inkunabułów stanowią świadectwo rozkwitu Iluminatorstwa.

  8.  W poszukiwaniu komiksowych skarbów ... do biblioteki? O Czytelni Komiksu UMCS oraz odkrywaniu komiksów w lubelskich bibliotekach – nie tylko akademickich!

Cenicie komiks w jego wszystkich odmianach i szukacie miejsc, gdzie można go bezpłatnie wypożyczyć? Przygotowaliśmy przegląd ofert z lubelskich bibliotek akademickich i miejskich. Dodatkowo prezentujemy zbiory Czytelni Komiksu BG UMCS, gdzie już dziś znajduje się blisko 5.000 egzemplarzy. A dla komiksowych maniaków mamy kilka ciekawostek i... konkurs!

  9.  Z przeszłości ku przyszłości. Innowacje techniczne i nie tylko na łamach XIX-wiecznych kalendarzy polskich oraz ich przykłady we współczesności

Podczas wykładu w oparciu o zawartość XIX-wiecznych kalendarzy, omawiamy przykłady - innowacyjnych w tamtych czasach - urządzeń i wynalazków. Przybliżamy ówczesną myśl techniczną i jej odbicie we współczesności. Wydawnictwa kalendarzowe pochodzące z tego okresu dzieląc się nowinkami ze swoimi czytelnikami, zachęcały do nowoczesnego, kreatywnego spojrzenia na ich życie codzienne.