Postaw na języki obce!

Nauka języków obcych ma wiele zalet. Jest przede wszystkim doskonałym treningiem dla naszego mózgu. Udowodniono, że zwiększa zdolność koncentracji, ponieważ uaktywnia obszary mózgu, które odpowiadają za pamięć i zdolność logicznego myślenia. Co ciekawe, posługiwanie się więcej niż jednym językiem opóźnia również pojawienie się demencji czy choroby Alzheimera w podeszłym wieku, ponieważ mózg dłużej zachowuje sprawność.

Oprócz tego badania wykazały, że mówienie w obcym języku wspomaga proces podejmowania prawidłowych decyzji. Boaz Keysar, Sayuri Hayakawa oraz Sun Gyu An – naukowcy z uniwersytetu w Chicago – przeprowadzili eksperyment, który dał zaskakujące wyniki. Okazało się, że w sytuacji, kiedy problem przedstawiony jest w języku niebędącym naszym językiem ojczystym, rozpatrujemy go bardziej racjonalnie i obiektywnie. Oznacza to, że komunikacja w języku obcym pozwala utrzymać zdrowy dystans poznawczy i sprzyja krytycznemu myśleniu.

Nauka języków otwiera również okno na świat i poszerza horyzonty. Umożliwia poznanie i zrozumienie innych kultur, zawieranie znajomości z osobami z różnych zakątków świata, a także daje dużo większy dostęp do zasobów wiedzy z różnych dziedzin (materiały edukacyjne, opracowania naukowe, literatura branżowa, kursy) i kultury (filmy, literatura, prasa).

Znajomość języków ma również bardzo istotne znaczenie na ryku pracy i jest kompetencją pożądaną przez pracodawców. Osoby władające językiem innym niż ojczysty mają większe szansę na zatrudnienie, mogą liczyć na wyższe zarobki oraz pracę za granicą. Posługiwanie się językami obcymi stwarza ciekawe perspektywy zawodowe, zwłaszcza jeżeli łączy się z dodatkową wiedzą specjalistyczną. Poniżej przedstawimy możliwości, a jest ich wiele. Sprawdź, czy któraś z nich będzie dla Ciebie interesująca!

Nauczyciel lub lektor

Lubisz dzielić się wiedzą i przekazywać swoje umiejętności? Znając dobrze obcy język, możesz pomagać zgłębiać jego tajniki innym ludziom. Mogą to być dzieci w przedszkolach, uczniowie w szkołach podstawowych czy średnich, a także studenci na uczelniach wyższych. Twoje kompetencje zostaną też docenione w szkołach językowych. Wiele osób w różnym wieku szuka również korepetytorów, z którymi mogliby się uczyć indywidualnie. Możesz też prowadzić własną działalność, zakładając szkołę językową bądź prowadząc kursy online.

Tłumaczenia

Świetne opanowanie języków obcych pozwoli Ci pracować jako tłumacz. Cenna jest szczególnie umiejętność dokonywania przekładów tekstów specjalistycznych, dlatego warto zdobyć dodatkową wiedzę z zakresu np. prawa, IT czy finansów. Zdecydowanie zwiększy to Twoją atrakcyjność dla pracodawców i zapewni ciekawą pracę. Możesz też zajmować się tłumaczeniem symultanicznym, polegającym na bieżącym przekładzie wypowiedzi np. podczas konferencji.

Marketing

Znając języki obce, odnajdziesz się także w marketingu. Możesz pracować jako copywriter przygotowujący treści na strony internetowe, blogi, social media promujące produkty lub usługi, a także tworzący slogany i kampanie. W tym przypadku również bardzo przydatna będzie wiedza specjalistyczna z innych dziedzin. Jeśli interesujesz się nowymi technologiami, możesz być technical writerem, który pisze przede wszystkim dokumentacje techniczne produktów i bierze udział w ich testowaniu.

Firmy i korporacje

Coraz częściej firmy nawiązują kontakty z klientami oraz kontrahentami z zagranicy i potrzebują pracowników, którzy biegle posługują się językami obcymi. Ich zadania polegają m.in. na realizacji operacji finansowo-księgowych, ale również na obsłudze klientów poprzez udzielanie informacji na temat produktów i usług, ich sprzedaż, rozpatrywanie reklamacji, wsparcie techniczne. Warto dodać, że zatrudnienie można znaleźć nie tylko w polskich firmach. Wiele międzynarodowych firm tworzy oddziały w krajach, które generują niskie koszty utrzymania, np. do Polski.

Turystyka

Kolejnym polem wykorzystania umiejętności lingwistycznych jest branża turystyczna. Możliwości jest kilka. Możesz pracować jako przewodnik i pilot wycieczek zagranicznych bądź opiekować się turystami z zagranicy w Twoim kraju. Znajomość języków przyda się też w pracy w hotelach czy ośrodkach wczasowych, schroniskach, a także stewardom i stewardessom dbającym o podróżnych na pokładzie samolotów.

Jak widać, wachlarz perspektyw jest szeroki. Wystarczy zadbać o zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Pozwolą Ci na to studia filologiczne i lingwistyczne, w ramach których oferowane są często specjalności pozwalające na zdobycie dodatkowych kwalifikacji np. z zakresu tłumaczenia czy usług turystycznych. Na UMCS masz do wyboru cały szereg kierunków umożliwiających dogłębne poznanie wybranych języków obcych: anglistyka, germanistyka, hispanistyka, portugalistyka, romanistyka, lingwistyka stosowana, polsko-niemieckie studia kulturowe i translatorskie, rusycystyka, ukrainistyka. W ofercie kształcenia znajdują się także kierunki prowadzone w języku angielskim: biologia, business analytics, komunikacja międzykulturowa w edukacji i na rynku pracy, turism menagement, edukacja i terapia, international relations.

Znaczenie znajomości języków obcych potwierdza i podkreśla dr hab. Jarosław Krajka, prof. UMCS, kierownik Katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS: „Truizmem jest stwierdzenie, że znajomość jeżyków obcych we współczesnym świecie jest niezbędna do skutecznego funkcjonowania w życiu zawodowym i osobistym. Większość z nas jest osobami dwujęzycznymi, znając jeden język obcy (najczęściej angielski) w pewnym stopniu, najczęściej w odniesieniu do naszych obszarów zainteresowań. Jednak w celu uzyskania przewagi na rynku pracy istotne jest, abyśmy umieli porozumiewać się w więcej niż jednym języku obcym, abyśmy umieli również uczyć się kolejnych języków obcych w samodzielny, indywidualny sposób, abyśmy potrafili również „przełączać się” pomiędzy rożnymi językami obcymi w tych sytuacjach zawodowych, które tego wymagają. Studia neofilologiczne na Wydziale Humanistycznym UMCS są nie tylko okazja do nauki języka obcego (choć tu nasza bogata oferta obejmuje języki angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, portugalski, rosyjski, ukraiński, białoruski), ale, co ważniejsze, wyposażają absolwentów w umiejętności praktycznego użycia języków obcych na rynku pracy (w komunikacji w biznesie, w tłumaczeniach ustnych lub pisemnych, w nauczaniu języków w firmach, na odległość lub indywidualnie). Wiele naszych kierunków (np. lingwistyka stosowana, romanistyka, hispanistyka) zmierza do doprowadzenia naszych absolwentów do możliwie wysokiego i (co ważniejsze) w miarę wyrównanego poziomu biegłości w dwóch językach dla osiągniecia przewagi nad kierunkami bardziej tradycyjnymi”.

    Baza wiedzy

    Autor
    Agnieszka Stańczak
    Data dodania
    31 marca 2020