Rynek pracy przyszłości

Czynniki kształtujące rynek pracy do 2030 roku. Jak zmieni się rynek w najbliższych latach? Żyjemy w czasach znaczącej zmiany rynku pracy i sposobów jej wykonywania. Automatyzacja procesów oraz sztuczna inteligencja znacząco wpływają na realizowane przez pracowników zadania oraz zmieniają profil poszukiwanych przez organizacje kandydatów. Te przełomowe zmiany skutkują pojawieniem się ogromnych wyzwań w obszarze zarządzania organizacją oraz pozyskiwania i utrzymania talentów.

 • Jak organizacje mogą przygotować się na nadejście przyszłości, którą dopiero staramy się zdefiniować?
 • Jak zmienią się potrzeby w zakresie pozyskiwania talentów?
 • Jak przyciągnąć, utrzymać i motywować potrzebnych organizacji pracowników?
 • Jak wszystkie te zmiany wpłyną na funkcjonowanie struktur HR?

Nie możemy spokojnie czekać na rozwój wydarzeń. Aby przygotować się na to, co przyniesie przyszłość, trzeba ją najpierw zrozumieć. W odpowiedzi na powyższe pytania i wątpliwości w raporcie „Rynek pracy przyszłości” przyglądamy się czterem możliwym scenariuszom rozwoju rynku pracy do 2030 roku*.

 • 86%

respondentów uważa, że nowe technologie i automatyzacja nie zastąpią kompetencji ludzkich

 • 74%

badanych jest świadoma konieczności zdobywania nowych kompetencji

 • 73%

badanych optymistycznie postrzega rynek pracy przyszłości

 • 37%

respondentów obawia się automatyzacji pracy

Transformacja cyfrowa to ogromne szanse w zakresie kapitału ludzkiego. Zarówno automatyzacja procesów, jak i wykorzystanie sztucznej inteligencji (w rekrutacji, kształtowaniu ścieżek kariery, budowaniu programów motywacyjnych, czy nawet świadomym współtworzeniu kultury organizacyjnej) pozwolą zwiększać zaangażowanie i skuteczniej osiągać zakładane cele biznesowe

Anna Szczeblewska, dyrektor, lider zespołu Ludzie i zarządzanie zmianą, PwC

Działaj już dziś

Coraz więcej ludzi myśli o tym, jak praca będzie wyglądać w przyszłości i jak to na nich wpłynie. 73% uczestników badania PwC z optymizmem patrzy na rynek pracy w przyszłości i nie obawia się, że technologia zastąpi człowieka.

Zmiany w środowisku pracy zachodzą już dziś, a ich tempo rośnie. Dlatego nie warto zwlekać z działaniami – zaangażuj się jak najszybciej.

*Raport „Workforce of the future: The competing forces shaping 2030” został opracowany na podstawie projektu badawczego PwC oraz Instytutu Nauk Ścisłych i Cywilizacji im. Jamesa Martina przy Saïd Business School w Oksfordzie. W badaniu wzięło udział 10 000 respondentów z Chin, Indii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wszelkie prognozy dotyczące przyszłych zmian w środowisku pracy pozostają wyłącznie prognozami i nie mają charakteru rozstrzygającego.

 

 

***

https://www.pwc.pl/

Skontaktuj się PwC Polska

Anna Szczeblewska
Dyrektor
Tel.: +48 502 184 493

  Badania i raporty

  Autor
  Magdalena Oziomek
  Data dodania
  4 czerwca 2018