GŁÓWNE KIERUNKI BADAŃ

  • Technologie mobilne

Według wszelkich badań i analiz najbliższa przyszłość należeć będzie do technologii mobilnych. W każdym okresie rozwoju urządzeń mobilnych były one szeroko wykorzystywane zarówno w biznesie jak i w innych gałęziach gospadarki, medycyny, edukacji czy też rolnictwa. Technologie mobilne pozwalają zwiększyć zakres podstawowej działalności danej instytucji poprzez zniwelowanie ograniczeń przestrzennych oraz czasowych. Technologie te prowadzą również do dynamicznego rozwoju rynku oprogramowania, w tym specjalnych aplikacji mobilnych.

  • Bazy danych

Bazy danych to dziedzina informatyki, dynamicznie się rozwijająca i mająca szerokie zastosowanie w wielu miejscach wszędzie tam, gdzie niezbędne jest przetwarzanie jakichkolwiek danych. Rzadko spotykanym bowiem zjawiskiem jest aplikacja, która nie operuje na żadnych danych, a bazy niezwykle ułatwiają pracę z nimi. Zwykły użytkownik komputera, a nawet osoba, która z niego nie korzysta, spotyka się z bazami danych na każdym kroku. Problem przetwarzania informacji przez aplikacje istniał od początku istnienia programowania, a upływ czasu spowodował powstanie baz danych oraz systemów zarządzania bazami danych (silnikami baz danych). Jakiekolwiek operowanie na większych ilościach informacji implikuje bowiem rozwój tego działu informatyki.

  • Inżynieria danych

Inżynieria danych jest nowoczesnym kierunkiem badań, który wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu w organizacjach gospodarczych, jednostkach administracji, instytucjach społecznych, edukacyjnych i naukowych. Zakres badań obejmuje gromadzenie, przetwarzanie i analizę danych z wykorzystaniem technologii informatycznych oraz podstawowych metod matematycznych.

  • Internet rzeczy

Internet rzeczy (Internet of Things) staje się coraz bardziej popularny i w najbliższych 10-15 latach ma szansę zrewolucjonizować kontakty między ludźmi i przedmiotami oraz między samymi przedmiotami. Internet rzeczy stanowi wielką szansę gospodarczą, poprzez umożliwienie zoptymalizowania procesów produkcyjnych i zużycia energii, tworzenie nowych miejsc pracy i nowych usług. 

    Autor
    Dariusz Dobrowolski