Archiwalne

Rozstrzygnięcie czwartej edycji konkursu „Opowiedzieć Świat” 2016

Mamy przyjemność ogłosić wyniki ogólnopolskiego konkursu na najlepsze opowiadanie. Konkurs stworzono z myślą o uzdolnionej literacko młodzieży celem promowania młodych talentów, jak również w celu podnoszenia kompetencji językowych związanych ze sztuką twórczego pisania.

Organizatorami konkursu są: Instytut Filologii Polskiej UMCS oraz Podlaska Fundacja Wspierania Talentów, która jest również fundatorem nagród i od lat promuje działania uzdolnionej młodzieży. W skład jury wchodzą pracownicy naukowi Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie i są to:
przewodnicząca: dr Anna Tryksza
członkowie: dr hab. Dorota Filar, dr hab. Monika Gabryś-Sławińska, mgr Ilona Gumowska, dr Małgorzata Medecka, dr Aneta Wysocka

W tym roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi z całej Polski. Otrzymaliśmy też prace od naszych studentów z UMCS-u, z czego bardzo się cieszymy. Komisja otrzymała aż 81 prac reprezentujących, m. in. Lublin, Międzyrzec Podlaski, Zamość, Rabkę-Zdrój, Lubartów, Mielec, Rzeszów, Łódź i wiele innych miast. Wpłynęły opowiadania od studentów, lecz w przeważającej części były to prace młodzieży ponadgimnazjalnej.

Ze względu na bardzo wyrównany poziom prac Komisja postanowiła przyznać aż cztery główne nagrody. Są to: pierwsza, trzecia i dwie równorzędne drugie nagrody. Postanowiliśmy także wyróżnić dwa opowiadania. Pierwsze wyróżnienie dla Diany Stepuch i opowiadania „Kufer” za dojrzałe operowanie stylizowanym językiem oraz umiejętność budowania wiarygodnych rysunków postaci opowiadania, świetne dialogi, konsekwentną fabularnie i dramaturgicznie konstrukcję świata przedstawionego. Drugie wyróżnienie dla Bartosza Kumora i opowiadania „Solipsyzm” za intrygujące, mocne i wiarygodne przedstawienie świata młodych ludzi, ich pasji – muzyki, ale i używek, a przede wszystkim za bardzo dobrze zbudowane kreacje bohaterów, wiarygodny, spięty z wizerunkiem postaci język i wartkie dialogi, dojrzałość oraz poczucie humoru.

 Oto nasi Laureaci:

 1. Anna Wojciechowska (ZSCHiPS w Lublinie), opowiadanie ***;
 2. Zuzanna Dziedzic (I LO w Kielcach), opowiadanie „Iskra” oraz Agata Szum (ZS nr 1 w Tomaszowie Lubelskim), opowiadanie „Bardzo spracowane ręce;
 3. Gerard Podedworny (III LO w Łodzi), opowiadanie „Kserokopiarka”;

Wyróżnieni:

 1. Diana Stepuch (UMCS Lublin), opowiadanie „Kufer”;
 2. Bartosz Kumor (II LO w Rzeszowie), opowiadanie „Solipsyzm”.

Dodatkową nagrodą dla wyróżniających się prac i ich Autorów jest publikacja opowiadań. W czwartej edycji zbioru „Opowiedzieć świat” znajdą się również następujące utwory:

 1. Karol Biernacki (ZSP w Radzyniu Podlaskim), „Koniec wszystkich dni”
 2. Karolina Bylina (LO w Międzyrzecu Podlaskim), „Wojna zmienia wszystko”
 3. Anna Całka (ZS nr 3 w Puławach), „Zrozumieć świat”
 4. Kinga Grablis (II LO w Grudziądzu), „Park”
 5. Monika Jagodzińska (I LO w Krotoszynie), „Feniks”
 6. Aleksandra Lachowska (LO w Międzyrzecu Podlaskim), „Peron”
 7. Gabriela Niewęgłowska (ZSP w Radzyniu Podlaskim), 1940
 8. Paulina Pietrzak (LO w Międzyrzecu Podlaskim), „Krótka historia o…”
 9. Paweł Plata (I LO w Żywcu), „Początek”
 10. Kamil Rzeszowski (UMCS Lublin), „Wagon pożądania”
 11. Dorota Sembratowicz (IX LO w Lublinie), „Źródła”
 12. Zuzanna Sinicka (LO w Nowej Rudzie), „Historia pewnego dnia”
 13. Agnieszka Tyburcza (UMCS Lublin), „Tatuaże duszy”
 14. Sylwester Zięba (ZST w Mielcu), „To szczęście, które znika”
 15. Nicola Wolniewicz (Liceum Plastyczne w Zielonej Górze), „Powroty”

Serdecznie gratulujemy Laureatom, Wyróżnionym i wszystkim Uczestnikom! Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

przewodnicząca jury

dr Anna Tryksza


Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół partnerskich na spotkanie w Instytucie Filologii Polskiej w ramach programu polonistyka.edu. W tym roku hasłem przewodnim uczyniliśmy Sztukę pisania. Chcielibyśmy zastanowić się wspólnie nad pisaniem jako tworzeniem oraz jako odbieraniem literatury.

Zaczynamy o godzinie 9.00, 17 grudnia 2015 roku w Auli Wydziału Humanistycznego UMCS (Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4A). W programie recital Łukasza Jemioły (profil facebookowy arysty), spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim, autorem serii kryminalnej o komisarzu Maciejewskim (www.marcinwronski.art.pl/) oraz warsztaty z pracownikami Instytutu.

Szczegółowy program

Zapraszamy!


Konkurs "Opowiedzieć świat" - czwarta edycja

Serdecznie zapraszamy studentów UMCS w Lublinie oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze opowiadanie, który oganizują Instytut Filologii Polskiej UMCS oraz Podlaska Fundacja Wspierania Talentów w Białej Podlaskiej.

Prace można przesyłać do 16 lutego 2016 r. na adres:
Podlaska Fundacja Wspierania Talentów
ul. Warszawska 14/112
21-500 Biała Podlaska

Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz o wypełnienie karty uczestnika (doc lub pdf). Dodatkowe informacje są dostępne stronie Podlaskiej Fundacji Wspierania Talentów: www.pfwt.com.pl
Zachęcamy również do śledzenia profilu Instytutu na Facebooku.

Przewidujemy publikację najlepszych opowiadań i wspaniałe nagrody.

Zapraszamy!


6 marca 2014 zaprosiliśmy studentów polonistyki UMCS oraz uczniów ze szkół lubelskich do udziału w międzynarodowej sesji „Język-media-kultura”, której gośćmi specjalnymi byli: Anna E. Jessen – wykładowca europejskiej szkoły reportażu, laureatka wielu międzynarodowych prestiżowych nagród, autorka książki o tematyce polskiej „Czaszka z Katynia”; oraz A.E.Mitchel i Philip Wilde - właściciele studia telewizyjnego w Nowym Jorku, produkującego filmy edukacyjne oraz dokumentalne.

Phil Wilde i Ann Mitchel (USA) oraz Anna E. Jessen (Dania) (fot.D.Filar)
  Goście i organizatorzy spotkania (fot.D.Filar)

28 marca 2014 zorganizowaliśmy wspólnie z IX Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Lublinie kolejną edycję Festiwalu Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. J. Kaczmarskiego. O godzinie 11.30 w auli Wydziału Humanistycznego UMCS odbył się wykład dra Marka Karwali (Kraków) pt. „Czytanie obrazu. Ekfrazy Jacka Kaczmarskiego”. Szczególnymi wydarzeniami Festiwalu były: skierowany do młodych wykonawców konkurs piosenki autorskiej, a także koncerty i wernisaże na terenie ACK „Chatka Żaka”.


ROZSTRZYGNIĘCIE DRUGIEJ EDYCJI KONKURSU „OPOWIEDZIEĆ ŚWIAT” 2014

Już po raz drugi mieliśmy przyjemność spotkać się z młodymi ludźmi prezentującymi własną twórczość prozatorską. Konkurs „Opowiedzieć świat” został przeznaczony dla młodzieży ponadgimnazjalnej z całej Polski oraz dla studentów UMCS w Lublinie. Stworzono go z myślą o uzdolnionej literacko młodzieży celem promowania tychże talentów, jak również w celu podnoszenia kompetencji językowych związanych ze sztuką twórczego pisania.

Organizatorami konkursu są Kolegium Licencjackie w Białej Podlaskiej oraz Podlaska Fundacja Wspierania Talentów, która jest również fundatorem nagród i od lat promuje działania uzdolnionej młodzieży.  Natomiast w skład jury wchodzą pracownicy naukowi Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie i są to:

przewodnicząca: dr Anna Tryksza

członkowie: dr Dorota Filar, dr Monika Gabryś-Sławińska, mgr Ilona Gumowska,dr Małgorzata Medecka, dr Aneta Wysocka

W tym roku Komisja otrzymała aż 81 prac z całej Polski, prac reprezentujących, m. in. Poznań, Wrocław, Warszawę, Kraków, Lublin, ale też Wejherowo, Ustkę, Chełm, Tarnów. Napłynęły opowiadania od studentów, lecz w przeważającej części były to prace młodzieży ponadgimnazjalnej, w szczególności z młodszych klas. Tematyka oraz kompozycja opowiadań były niezmiernie zróżnicowane. Pojawiły się formy wspomnieniowe, pamiętnikarskie, opowiadania o charakterze baśniowym, fantastycznym, kryminały, literatura wojenna oraz miłosna. Autorzy, jak można było zaobserwować, chętnie sięgali także po formy trudniejsze i bardziej zróżnicowane kompozycyjnie, czy stylistycznie. Wykorzystywano żart, ironię, groteskę, wyolbrzymienie. Nawiązywano do form użytkowych (reklamacja), do literatury popularnej (kryminał, romans) lub wspomnieniowej.

Opowiadania są wspaniałym odzwierciedleniem literackiej wrażliwości Uczestników, ich pasji, umiejętności obserwacji, rejestracji wrażeń i budowania emocji. Warto pochwalić ciekawe, zaskakujące pomysły, wokół których koncentrują się opowieści, jak również nowatorskie, twórcze podejście do języka.
Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić następujące osoby i opowiadania.

 1. Karolinę Lewkowicz, uczennicę II LO w Białej Podlaskiej i jej opowiadanie „Jesień”
 2. Dorotę Żak, uczennicę Salezjańskiego Liceum Publicznego w Krakowi i jej opowiadanie „Tank pełen truskawek”
 3. Sarę Nowak, uczennicę X LO w Katowicach i jej opowiadanie „Reklamacja” 

Za nowatorstwo językowe wyróżnienie i czwarte miejsce w konkursie otrzymał Jakub Zawadzki  uczeń XIII LO we Wrocławiu za opowiadanie „We mgle”.

Komisja wytypowała dodatkowo szesnaście prac, które zostaną opublikowane razem z pracami nagrodzonymi i wyróżnionymi.

 1. Andruszczak Kacper, Dla Róży
 2. Bafia Eliza, Nigdy nie wiesz co
 3. Grzybek Agata, Simone miasto cudów
 4. Hoppe Wiktoria, Retrospekcje
 5. Karpiuk Paulina, ***
 6. Kasperkiewicz Olga, Cały mój świat
 7. Kraska Justyna, Wątek
 8. Kuśmierz Iwona, Rehabilitacja snów
 9. Maciejewska Urszula, Nocą
 10. Majkowska Joanna, Herbata z nieznajomym
 11. Nowosz Paulina, Skrzydła odwagi
 12. Piruta Justyna, W czasie wojny
 13. Rudnicki Tomasz, Dziennik
 14. Szałkowski Grzegorz, 31 grudnia 2999
 15. Szewczyk Katarzyna, Epidemia
 16. Szewczyk Katarzyna, Twoja na zawsze

Serdecznie gratulujemy Laureatom i wszystkim Uczestnikom! Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.


26 maja 2014 

Audiosfera II - Warsztaty Historii Mówionej

Pomysłodawcą warsztatów jest redaktor Polskiego Radia Lublin, Czesława Borowik, a organizacją projektu zajmuje się Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS. Zapraszamy do lektury relacji ze spotkania oraz do galerii zdjęć.