Album w opracowaniu dr hab. Krzysztofa Rumowskiego nagrodzony w Konkursie na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA 2019/2020

Album zatytułowany Kultura. Teka redakcyjna nr 9/1969 w opracowaniu graficznym dr hab. Krzysztofa Rumowskiego nagrodzony został jedną z trzech równorzędnych nagród w prestiżowym Konkursie na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA 2019/2020. Konkurs EDYCJA organizowany jest corocznie od 2005 r. przez redakcję miesięcznika rynku wydawniczego „Wydawca”.

W tym roku do konkursu na najpiękniejszą książkę nominowano 99 publikacji spośród których najlepsze trzy nagrodziło jury w składzie:

prof. zw. Lech Majewski – przewodniczący, Wydział Grafiki ASP w Warszawie,

Magda Sołtys – socjolog, historyk sztuki, sekretarz generalna Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie,

prof. Błażej Ostoja Lniski – rektor ASP w Warszawie

Andrzej Palacz – redaktor naczelny naczelny magazynu „Wydawca”.

Oto co o nagrodzonym albumie możemy przeczytać w recenzji konkursowej:

„Nigdy bym nie pomyślał, że będę trzymać w ręce rękopis Czesława Miłosza, Leopolda Tyrmanda, maszynopis wystukany na maszynie do pisania przez Sławomira Mrożka, cały numer paryskiej „Kultury”. Co prawda z tym „trzymaniem w ręce” to przesadziłem, ale oglądać te historyczne pamiątki już można. […] Myślę, że Jerzy Giedroyc byłby dumny z edytorskiej formy wydania Teki… Reprinty maszynopisów i rękopisów ujęte zostały w blok z otwartym i szytym nićmi grzbietem. Pięknie kontrastuje z kremowym papierem książki czerwony kolor wnętrza kartonowej okładki. Elegancko, z szerokim marginesem zewnętrznym zaprojektowany został wstęp do książki (układ dyskretny – wszak wstęp jest tu najmniej ważny). Cała książka umieszczona została w tekturowym pudełku wykonanym z rzadkim dziś znawstwem . Po wyjęciu z niej Teki… czeka na nas niespodzianka – na dnie pudełka również prosi się o wyjęcie reprint całego piątego numeru „Kultury”. W sumie majstersztyk edytorski i świetny pomysł wydawniczy.”

Pozostałe nominowane do konkursu książki projektu dr hab. Krzysztofa Rumowskiego:

-Anna Kamieńska – Poezje zebrane (t. I-III). Wydawca: Muzeum Narodowe w Lublinie;

 

-polsko-francuski album fotograficzny pt. To tylko zabawa. Henryk Giedroyc, fotografie z Maisons-Laffitte i okolic. Wydawca: Fundacja Kultury Paryskiej Kraków – Maisons-Laffitte

    Aktualności

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    4 stycznia 2021