Wystawa poświęcona Annie Frank w ACK UMCS

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Anna Frank - historia na dzień dzisiejszy”, którą będzie można zobaczyć od 25 kwietnia do 6 maja w Galerii ACK UMCS.

Wystawa poświęcona jest Annie Frank – żydowskiej dziewczynce, która podczas wojny przez dwa lata prowadziła dziennik. Zapisywała w nim, co myśli, czuje i przeżywa. Od pierwszej publikacji w 1947 roku dziennik przeczytały miliony ludzi na całym świecie. Po dzień obecny Anna jest jednym z symboli Holokaustu, a jej dziennik widnieje na liście najważniejszych dokumentów cywilizacji: „Pamięć Świata UNESCO” i najważniejszych książek XX wieku według „Le Monde”.

Wystawa powstała w 1996 r. i od tego czasu podróżuje po całym świecie, w tym także po Polsce. Zawiera ona archiwalne zdjęcia i rękopisy dokumentujące życie Anny Frank, fragmenty jej pamiętnika, a nawet przekrój domu, w którym ukrywała się wraz z rodziną.

Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu polsko–holenderskiego „The future of Auschwitz and Holocaust Education in Authentic  Memorial Site”, organizowanego przez Fundację Dom Pokoju w partnerstwie z Domem Anny Frank w Amsterdamie oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimu.

Historia Anny Frank to nie tylko przeszłość i fakty historyczne. Może i powinna stać się impulsem do podjęcia dyskusji. Zachowanie wolności, przestrzeganie praw człowieka, ksenofobia oraz różne systemy polityczne to tematy, które nie straciły na aktualności.

W czasie trwania wystawy zostaną przeprowadzone warsztaty dla uczniów szóstych klas szkoły podstawowej, podczas których dzieci przejmą rolę przewodników.

Osobą odpowiedzialną za organizację wystawy i warsztatów jest Anna Błaszczyk – uczestniczka projektu oraz studentka historii w Instytucie Historii UMCS.

Serdecznie zapraszamy!

    Aktualności