Jarosław Grulkowski „Sekretne życie molekuł” (wystawa)

Zapraszamy na wystawę Jarosława Grulkowskiego „Sekretne życie molekuł” w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS.

Wernisaż wystawy odbędzie się 22 maja 2019 r. o godzinie 17:00.

Jarosław Grulkowski osiągnął niezwykłą perfekcję w rysunku węglem. Autorska technika polegająca na bezpośrednim, taktylnym operowaniu pigmentem na papierze pozwoliła mu wykreować wiele frapujących obrazów, by wspomnieć choćby te z serii Odnaleźć porządek rzeczy (2013) czy Przekroje przez wnętrza chmur (2014–2015). Za pomocą iluzjonistycznych efektów miękkich materii i tekstur artysta opisywał w nich powierzchnię zwykłych przedmiotów lub zgłębiał morfologię tajemniczych substancji i bliżej nieokreślonych tkanek. Najnowszy cykl opatrzony intrygującym tytułem Sekretne życie molekuł (2015–2016) odnosi się do kolejnego niecodziennego obszaru badań. Rzędy punktów, kropek, kropli czy kul ułożone linearnie w układach dwójkowych lub trójkowych sugerują elementy jakiegoś kodu. Kojarzą się z alfabetem Braille’a lub kartami perforowanymi, stosowanymi dawniej jako nośnik do zapisu informacji w maszynach automatycznie przetwarzających dane. Z tego powodu, niezależnie od swoich czysto plastycznych walorów, prace te mogą wzbudzić zainteresowanie, a nawet zachwyt strukturalistów niestrudzenie badających logiczną naturę języka lub poststrukturalistów tworzących dzieła plastyczne cechujące się programową regularnością, rytmem i powtórzeniem. „Molekuły” wykreowane przez Grulkowskiego na licznych arkuszach różnią się jednak od siebie – łączą się, dzielą lub grupują, zrywając ciągłość uporządkowanego linearnego zapisu (...).

Prace Jarosława Grulkowskiego są przemyślane, logiczne w konstrukcji i – jak się wydaje – przy całej swojej abstrakcyjnej umowności odnoszą się do powszechnie przyjętych praw fizyki. Rysunki z cyklu Sekretne życie molekuł można uznać za autoteliczne i ekspresywne zarazem. Artysta tworzy jednak dzieła niejednoznaczne, wymykające się przeżyciu estetycznemu, skłaniające do poszukiwania głębszych znaczeń o wymiarze symbolicznym (...)”.

Tekst: Andrzej Jarosz, Dyrektor Muzeum Współczesnego Wrocław


Galeria Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, Biblioteka Główna UMCS (III piętro), ul. Radziszewskiego 11, Lublin

Godziny otwarcia: 12:00-21:00 (w każdą środę)

Wystawa czynna do: 30.06.2019

Wstęp wolny

Organizatorzy: Objazdowa Galeria Sztuki Związku Polskich Artystów Plastyków, Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

    Aktualności

    Data dodania
    22 maja 2019