Wystawa Janusza Kirenki „Bliskie a nieznane”

Zapraszamy na wystawę malarstwa Janusza Kirenki „Bliskie a nieznane” w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS.

Wystawa zorganizowana została przez Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka i Związek Nauczycielstwa Polskiego przy UMCS w ramach cyklu „Między świtem a rozstaniem”, przygotowanego z inicjatywy ZNP w związku z obchodami 75-lecia UMCS.

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 czerwca 2019 r. o godz. 15.30.

Prof. dr hab. Janusz Kirenko, autor 24 monografii autorskich i współautorskich, ok. 250 rozpraw i artykułów naukowych, raportów z badań, prac redakcyjnych i opracowań dydaktycznych w formie koncepcji kształcenia z zakresu edukacji specjalnej i zdrowotnej, rehabilitacji, pracy socjalnej, pedagogiki społecznej i pedeutologii. Poza pracą naukowo-dydaktyczną i działalnością społeczną zajmuje się malarstwem i poezją. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Wydał siedem tomików wierszy w konwencji haiku oraz autobiograficzną Chwilę.

„W prezentowanym cyklu obrazów niefiguratywnych nie dostrzega się potrzeby dialektycznej polemiki czy też odrzucania problematyki malarskiej wielkich mistrzów, lecz ponadczasowy dialog z dawnymi i nowoczesnymi klasykami koloru. Janusz Kirenko maluje obraz, a nie rzeczy. Zachowanie klasycznej współzależności między obrazem, malarzem a naturą gwarantuje obiektywizm dzieła malarskiego. Pozwala też uzyskać artystyczną zależność między motywem malarskim – modelem strukturalnym dzieła malarskiego – i samym dziełem malarskim – obrazem, w praktyce płaszczyzną pokrytą barwami w odpowiednim porządku”.

Tekst: Marta Uberman


Galeria Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, Biblioteka Główna UMCS (III piętro), ul. Radziszewskiego 11, Lublin

Godziny otwarcia: 12:00-21:00 (w każdą środę)

Wystawa czynna do: 31.07.2019

Wstęp wolny

Organizatorzy: Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, Związek Nauczycielstwa Polskiego przy UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    24 czerwca 2019