Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka rozdane!

Decyzją Komisji Konkursowej przyznano 15 stypendiów z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury, o łącznej kwocie 70 000 zł.

Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka to program stypendialny, mający na celu wspieranie działań młodych artystów i animatorów kultury z regionu Lubelszczyzny. Jest on realizowany w ramach Polityki Zaangażowania Społecznego Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A., we współpracy z Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie. Wnioski można było składać od 20 maja do 16 czerwca.

- Kultura i sztuka od lat stanowi mocny filar zaangażowania sponsorskiego Bogdanki. Dostrzegamy rolę kultury i sztuki jako motoru napędowego dla rozwoju regionu. Widzimy w nich ogromny potencjał dla ciągłego zwiększania atrakcyjności Lubelszczyzny. Dążymy do tego, aby nasz Program Stypendialny stał się ważnym narzędziem wspierającym młodych, którzy aktywnie działają w sferze kultury. Nasze stypendium jest pewnego rodzaju inwestycją, która – tak jak w biznesie – przyniesie szereg korzyści. Dla nas to stymulowanie rozwoju młodych ludzi i tym samym wdrażanie naszej społecznej odpowiedzialności. – mówi Adam Partyka, Zastępca Prezesa Zarządu ds. Pracowniczych i Społecznych Lubelskiego Węgla „Bogdanka”.

Decyzją Komisji Konkursowej przyznanych zostało 15 stypendiów z zakresu twórczości artystycznej (muzyka, sztuki wizualne, teatr, literatura) oraz upowszechniania kultury, o łącznej kwocie 70 000 zł brutto. Stypendystami są osoby, które nie ukończyły 35 roku życia i mieszkają, uczą się lub tworzą na terenie województwa lubelskiego. Czworo z nich pochodzi z Ukrainy i Białorusi.

- Studenci po raz kolejny udowodnili nam, jak istotne miejsce w ich życiu ma kultura. Bardzo się cieszę, że dzięki współpracy z LW Bogdanka S.A. w Lublinie pojawi się kilkanaście nowych projektów i inicjatyw, które niewątpliwie ubogacą życie kulturalne tego miasta. Z niecierpliwością czekam na efekty, bo młodzi ludzie już niejednokrotnie udowodnili nam, że jest na co czekać. – dodaje JM Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.

Stypendia zostały wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się 6 lipca w Sali Widowiskowej Chatki Żaka.

- Chatka Żaka po raz kolejny stała się miejscem, dzięki któremu młodzi ludzie mogą realizować swoje pomysły. Ich kreatywność i zaangażowanie za każdym razem nas zaskakują. Każdy projekt, który został wybrany jest na swój sposób wyjątkowy i warty uwagi. To właśnie ci ludzie udowadniają, że kultura studencka ciągle ma swoje trwałe miejsce na mapie Lublina i Polski. – podkreśla Izabela Pastuszko, dyrektor ACKiM UMCS Chatka Żaka, Przewodnicząca Komisji Konkursowej

Wszystkie projekty zostaną zrealizowane do końca 2021 roku. O efektach będzie można przeczytać na fapage’u i stronie internetowej Chatki Żaka. Poniżej przedstawiamy listę stypendystów, wraz z tytułami ich projektów.

 • Evghenia Gritsku - Wystawa, której nie ma (kategoria: Upowszechnianie kultury: sztuki wizualne)
 • Barbara Gryka - O czym śnią pomniki w Lublinie? (kategoria: Sztuki wizualne)
 • Aleksandra Kutrzepa - Realizacja dwóch teledysków promujących album "No one knows where" (kategoria: Muzyka)
 • Darya Lazouskaya - Solidarni z Białorusią (kategoria: Upowszechnianie kultury)
 • Katarzyna Mach - Organizacja koncertu Lubelskiej Orkiestry Muzyki Rozrywkowej "FeelHarmonia" (kategoria: Upowszechnianie kultury: muzyka)
 • Aleksandra Madej - "Błękit" - koncert zespołu Couples Therapy (kategoria: Muzyka)
 • Michael Mishchenkov - Koncert muzyki współczesnej «Astral Con-Tact» (kategoria: Muzyka)
 • Przemysław Mrowiński - WOJNA NA BAGNETY (kategoria: Teatr)
 • Patryk Pawelec - Realizacja monodramu pod roboczym tytułem „Książę z papieru” (kategoria: Teatr)
 • Joanna Podlodowska - Kiedy wyjdziesz za mąż? (kategoria: Teatr)
 • Mariusz Sanok - Frustra - nowe stare historie (kategoria: Muzyka)
 • Olha Shpynda- Temat miłości w językach słowiańskich (kategoria: Muzyka)
 • Jowita Stępniak - Aktorska interpretacja poezji inspirowana przyrodą Polskich Parków Narodowych - cz. II (kategoria: Sztuki wizualne)
 • Katarzyna Strużyńska - RETROspekcje (kategoria: Upowszechnianie kultury)
 • Nikola Wójcik - Książka "Dzieciaki z Lake Payne" (kategoria: Literatura)

Gratulujemy wszystkim stypendystom!

  Aktualności

  Data dodania
  7 lipca 2021