Spotkanie wokół filmów o architekturze T. Witkowskiego

Zapraszamy na spotkanie wokół filmów o architekturze Tadeusza Witkowskiego, które odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia 2017 r. o godzinie 17.30 w Małej Sali Widowiskowej ACK UMCS "Chatka Żaka".

Film 1. Biblioteka Uniwersytecka, Radziszewskiego 11, Lublin
Film 2. Powszechny Dom Towarowy (PDT), Krakowskie Przedmieście 40, Lublin
Film 3. Wybrane domy prywatne, różne lokalizacje, Lublin
 
Autorem filmów jest Tomasz Smutek. Filmy zostały zrealizowane w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.
 
Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem zaproszonych gości.
 
Prowadzenie: Izabela Pastuszko, dyrektor ds. artystyczno-programowych ACK UMCS "Chatka Żaka", prezes Fundacji Lubelska Agora Modernizmu.
 
Zaproszeni goście:
  • Halina Danczowska, bibliotekarka, autorka książek i artykułów poświęconych przeszłości Lublina oraz tekstów publicystycznych dotyczących życia kulturalnego i prasy lubelskiej. Autorka książki "Architekt Tadeusz Witkowski (1904-1986) kalendarium życia i twórczości",
  • ks. Józef Maciąg, przyjaciel rodziny Witkowskich,
  • Marcin Semeniuk, architekt, autor bloga "Modernizm w Lublinie" 
Wstęp wolny.
 
*Tadeusz Witkowski urodził się w 1904 roku, w Piaskach, niedaleko Lublina. Ukończył gimnazjum Stefana Batorego, następnie studiował na Wydziale Budownictwa Wyższej Szkoły Przemysłowej w Krakowie. W 1926 roku rozpoczął pracę w Zarządzie Miasta Lublina i jednocześnie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Po uzyskaniu uprawnień w 1929 roku otworzył własną pracownię. W czasie trwania praktyki zawodowej projektował modernistyczne obiekty użyteczności publicznej, liczne wille i obiekty sakralne; współprojektował całą Dzielnicę Uniwersytecką w Lublinie z gmachem Biblioteki Międzyuczelnianej. Tadeusz Witkowski był mocno związany z miastem. W swoich projektach (także tych niezrealizowanych) pragnął widzieć Lublin jako miasto nowoczesne i piękne. Był twórcą wartościowej architektury modernistycznej, człowiekiem wysokiej kultury, kolekcjonerem malarstwa i sztuki użytkowej.

    Aktualności