Monodram "Ja, Maria" (9 października)

Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin" i Chatka Żaka zapraszają na monodram Mirelli Rogozy-Biel pt. "Ja, Maria". Spektakl odbędzie się 9 października 2018 r. o godzinie 20:00 w Małej Sali Widowiskowej Chatki Żaka.

fot. Jacek Świerczyński

reżyseria: Stanisław Miedziewski 
scenariusz: Mirka Szawińska 
wykonanie: Mirella Rogoza-Biel

Jest rok 1911. Marii przyznano drugą Nagrodę Nobla – za wydzielenie czystego radu. W tym samym czasie wybucha wielki skandal związany z upublicznieniem przez paryską prasę informacji o jej romansie z naukowcem Paulem Langvinem. Oburzeni tym faktem paryżanie gromadzą się pod domem noblistki, obrzucając ją obelgami i wybijając szyby w oknach. Z Komitetu Noblowskiego Maria otrzymuje list z prośbą, by w związku z zaistniałą sytuacją zrezygnowała z udziału w ceremonii wręczenia nagrody.

W takiej atmosferze zastajemy bohaterkę: pogrążoną w depresji, samotną, a jednocześnie dumną i w pełni świadomą swojej wartości. Poświęcenie pracy zostawia wyraźne ślady na jej zdrowiu. Wyniszczająca anemia, powodowana chorobą popromienną, wysysa z niej resztki sił. Maria, leżąc w łóżku, za zaciągniętymi kotarami, wraca wspomnieniami do minionych etapów swojego życia.

Wstęp wolny


Spektakl odbywa się w ramach projektu "T1A: HISTORIA" realizowanego przez Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin" w Lublinie, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018". 
Spektakl powstał w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

    Aktualności