ID. Sztuka - dowód osobisty. Wystawa z okazji Jubileuszu 50-lecia kształcenia artystycznego na UMCS

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "ID. Sztuka - dowód osobisty", która odbędzie się już w przyszły piątek w Chatce Żaka!

Gdzie? ACKiM UMCS Chatka Żaka
Kiedy? 7.10.2022 r., godz. 17:00
Wystawa czynna: 8.10 - 6.11.2022 r.

Wystawa ID. Sztuka – dowód osobisty jest wydarzeniem artystycznym rozpoczynającym obchody Jubileuszu 50-lecia kształcenia artystycznego w naszym uniwersytecie. Dokładnie 50 lat temu rok akademicki 1972/1973 był pierwszym rokiem prowadzenia kierunków studiów wychowanie muzyczne oraz wychowanie plastyczne. Jednocześnie obchodzimy 25-lecie istnienia Wydziału Artystycznego, który rozpoczął funkcjonowanie jako odrębna jednostka uczelniana w roku akademickim 1997/1998. Obecnie na Wydziale Artystycznym UMCS kształci się 491 studentów, w tym 125 studentów – obcokrajowców, głównie z Ukrainy. Zajęcia dydaktyczne prowadzi 96 nauczycieli akademickich zatrudnionych na Wydziale Artystycznym oraz ponad 20 pracowników innych wydziałów UMCS i specjalistów z zakresu projektowania graficznego oraz nauki gry na instrumentach. Dzisiaj Wydział Artystyczny UMCS tworzy społeczność studentów i pedagogów, którzy dzielą wspólne pasje, podobną wrażliwość i widzenie świata. Połączenie w ramach jednego Wydziału środowisk artystów muzyków i artystów plastyków sprawia, że wzajemne kontakty na gruncie artystycznym i organizacyjnym stanowią nieustanne źródło inspiracji i są motorem wielu zdarzeń i nieustannego rozwoju.

Dr hab. Alicja Snoch-Pawłowska, prof. UMCS, 
Dziekan Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

ID. Sztuka – dowód osobisty 

Młodzi artyści, studenci kierunku grafiki i malarstwa IS WA UMCS, wyrazili przekonanie, że próba określenia własnej ID jest jednym z najtrudniejszych wyzwań twórczych, swoistym wystawieniem artystycznego „dowodu osobistego”. Myśl ta, przyjęta jako znak rozpoznawczy wystawy, docieka zarówno procesu identyfikacji, jak świadomości własnego Ja, autonomii bądź utożsamiania, trwałości bądź zmienności, postawy wobec sztuki i rzeczywistości. Powstałe, na gruncie tej refleksji, obrazy i teksty są znaczące, nie tylko z racji indywidualnych, osobistych wyznań autorów, prawdy ich głosu wewnętrznego, ale również dlatego, że ukazują oblicze młodej generacji, jej ambicji, oczekiwań, celów. W dzisiejszym świecie erupcji kryzysów, ideologii, pandemii, wojny – podmiotowość sztuki kreśli portret niepokoju i lęku, trudność samoidentyfikacji. W nadziei i wbrew mentalności „płynnej nowoczesności”, młodzi artyści wskazują coś więcej niż sztukę, a mianowicie wartość tożsamości, zachowującej sens i ciągłość jednostkowego istnienia i wspólnoty, bez względu na presję czasu, czy okoliczności.

Wystawa składa się z trzech rozdziałów:

ID. Sztuka – dowód osobisty 2022 (malarstwo, rysunek, grafika, fotografia)
ID. 'Sztuka, moim zdaniem ...' rozmowy studentów z profesorami (Anna Barańska, Mariusz Drzewiński, Wojciech Mendzelewski, Kamil Stańczak, Grzegorz Więcek, Walenty Wróblewski, Tomasz Zawadzki)  
ID. Akcja rysowania na żywo. Koncert ANKH.
Fotografia Robert Pranagal

Wystawa ID. Sztuka – dowód osobisty jest głosem problemowym i pokoleniowym, który wpisuje się  w okoliczność Jubileuszu 50-lecia kształcenia artystycznego w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Jolanta Męderowicz
kurator wystawy

ID. Sztuka – dowód osobisty 2022:
Aleksandra Aleksiejuk
Marta Anasiewicz
Jolanta Anyszek
Palina Azimka
Anastasiia Bezuhla
Maryia Bohush
Wojciech Cegłowski
Angelika Jastrzębska
Karolina Kołudzka
Magdalena Korona
Bartosz Kuropiejski
Oliwier Radzikowski|
Małgorzata Rzeźnik
Emilia Sadkowska
Roman Simakow
Damian Tchórzewski
Grzegorz Warowny
Katarzyna Winkler
Kinga Zarzeka
 
ID. 'Sztuka, moim zdaniem ...' rozmowy studentów z profesorami 
Sofiia Kovaliv
Agnieszka Litkowiec
Malwina Rachon
Roberta Szczypińska
Mateusz Śmiertka
Artur Tokarz
Patryk Zimny
 
ID. Akcja rysowania na żywo. Koncert ANKH (Radio Lublin 2022):          
Julia Kulczuga
Paulina Oleksiej
 
Wystawa ID. Sztuka – dowód osobisty jest głosem pokoleniowym i problemowym, który wpisuje się w okoliczność Jubileuszu 50-lecia kształcenia artystycznego w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
____________________
Kuratorka wystawy: Jolanta Męderowicz
Współpraca: Agnieszka Dudek
Organizatorzy: ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie, Instytut Sztuki Wydział Artystyczny UMCS
Patronat honorowy: Jego Magnificencja Rektor UMCS w Lublinie Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski
 

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    6 października 2022