Debata „50 lat Pomnika Majdanka”

Zapraszamy na debatę pt. „Rzeźba, która zmieniła krajobraz Lublina - 50 lat Pomnika Majdanka”, która odbędzie się 19 września 2019 r. o godz. 17:30 w ACK UMCS Chatka Żaka.

50 lat temu powstał Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku – jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Lublinie, a jednocześnie jedno z największych i najciekawszych upamiętnień, które powstały w Polsce i Europie dla uczczenia ofiar II wojny światowej.

Z tej okazji Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na panel dyskusyjny z udziałem architektów i rzeźbiarzy: Piotra Tołkina, wnuka Wiktora Tołkina, autora projektu Pomnika Walki i Męczeństwa w Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie, Andrzeja Sołygi, współautora założenia pomnikowego Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu i Piotra Michalewicza, współautora realizowanego obecnie Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze.

W trakcie spotkania, które poprowadzi prof. Dobrosław Bagiński omówione zostaną walory artystyczne Pomnika Walki i Męczeństwa, jego znaczenie i symbolika, a także rzeźby pomnikowe z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu oraz powstającego Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Dopełnieniem dyskusji na temat koncepcji architektonicznych będą prezentacje wszystkich trzech założeń pomnikowych.

    Aktualności