Sztuka Lublina. Od średniowiecza do współczesności. Studia i szkice

Pod koniec 2019 roku ukazała się książka pt. Sztuka Lublina. Od średniowiecza do współczesności. Studia i szkice, przygotowana pod redakcją trójki pracowników Instytutu Nauk o Kulturze UMCS — dr. hab. Ewy Letkiewicz, prof. UMCS, dr Piotra Majewskiego, dr hab. Jerzego Żywickiego, prof. UMCS oraz prof. Lechosława Lameńskiego z Instytutu Nauk o Sztuce KUL i we współpracy redaktorskiej z dr Barbarą Niścior z Instytutu Sztuk Pięknych UMCS.

 

 

 

Wydana nakładem Wydawnictwa UMCS książka jest pierwszym od kilkudziesięciu lat spojrzeniem na dzieje sztuki Lublina w perspektywie współczesnej metodologii nauk o sztuce. Tom objął spójny zbiór dwudziestu trzech studiów naukowych artystycznego Lublina, kładąc nacisk na ważne i dotąd mniej znane zagadnienia. Opracowanie przyniosło  podsumowanie dotychczasowych stanowisk badawczych, niejednokrotnie ich weryfikację, a także nowe hipotezy badawcze na temat poszczególnych zjawisk i osiągnięć sztuki lubelskiej we wszystkich epokach historycznych — od średniowiecza po współczesność.

Obszerna ponad 500-stronicowa książka powstała jako pokłosie zorganizowanej dwa lata wcześniej ogólnopolskiej konferencji naukowej pod tym samym tytułem, wpisanej do oficjalnych obchodów jubileuszu 700-lecia nadania prawa miejskiego Miastu Lublin. Projekt został zrealizowany w przestrzeni miejskiej angażując liczne instytucje kultury Lublina (Warsztaty Kultury, Centrum Spotkania Kultur, Ośrodek Brama Grodzka — Teatr NN) i spotykając się z szerokim zainteresowaniem społecznym.

Sama książka zbudowała panoramiczne spojrzenie na dzieje artystyczne miasta, a dobór autorów — cenionych badaczy sztuki i kultury z całego kraju — sprawił, że opracowanie daleko wykroczyło poza kontekst lokalny, stawiając tytułowy problem w centrum uwagi ogólnopolskiego gremium współczesnych przedstawicieli dyscyplin nauk o sztuce i nauk o kulturze. W konsekwencji publikacja wydobyła unikalny charakter miasta jako środowiska artystycznego i wniosła bardzo wiele do wiedzy o sztuce nie tylko Lublina i kraju, ale też całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Starannie przygotowany pod względem edytorskim, językowym i ilustracyjnym tom został zaadresowany zarówno do profesjonalnych badaczy sztuki i kultury, jak też do szerokiego kręgu odbiorców.

O randze publikacji świadczy przyznanie przez Prezydenta Miasta Lublin redaktorom naukowym tomu prestiżowego Medalu Unii Lubelskiej, za „pełną zaangażowania pracę naukowo-dydaktyczną oraz znaczący dorobek literacki z podziękowaniem za cenny wkład w popularyzację i upowszechnianie polskiej kultury i sztuki”.

 

Sztuka Lublina. Od średniowiecza do współczesności. Studia i szkice, pod. red. Lechosława Lameńskiego, Ewy Letkiewicz, Piotra Majewskiego, Jerzego Żywickiego, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2019.

    Aktualności

    Data dodania
    3 lutego 2020