Sesja networkingowa w Centrum ECOTECH-COMPLEX w ramach spotkania Konsorcjum uniwersytetów europejskich ATHENA

Od 20 października gościmy naszych partnerów z konsorcjum uniwersytetów europejskich ATHENA. Do Lublina przyjechało ponad dwadzieścia osób reprezentujących siedem uczelni wyższych z całej Europy. W Centrum ECOTECH-COMPLEX odbyła się sesja networkingowa z przedstawicielami zainteresowanych współpracą wydziałów i instytutów UMCS.

21 października goście brali aktywny udział w Międzynarodowym Kongresie Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”, w ramach którego uczestniczyli m. in. w panelu „Partnerstwo strategiczne we współpracy międzynarodowej uniwersytetów”. Konsorcjum zostało również zaprezentowane w sesji otwierającej ścieżkę „Nauka”.

Kolejnego dnia delegacja przeniosła się do przestrzeni coworkingowej „Trójka”, gdzie odbyły się warsztaty. Spotkanie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli partnerów z ATHENA oraz naukowców z UMCS zainteresowanych współpracą w ramach tworzenia klastrów. Było to ważne wydarzenie, które posłużyło zarówno omówieniu dostępnych możliwości finansowania wspólnych działań, jak i przedstawieniu planów na dalszą współpracę oraz realizację strategii konsorcjum ATHENA.

Warsztaty rozpoczęły się sesją poświęconą możliwościom finansowania, podczas której dr Grzegorz Gryziak z NAWA przedstawił przegląd programów agencji, skupiając się na szansach na finansowanie międzynarodowych inicjatyw. Następnie Sylwia Nowak z Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Wschodnia omówiła wsparcie dla polskich uczestników programu Horizon Europe, zaś dr Anna Tatarczak z Wydziału Ekonomicznego UMCS przedstawiła pomysły na projekty w nadchodzących konkursach NAWA i Erasmus+, zachęcając do strategicznej współpracy w ramach partnerstw.

W drugiej części warsztatów uczestnicy poznali szczegółowe plany działania konsorcjum ATHENA. Prof. Dr. Bojan Dolšak oraz Mladen Kraljić z Uniwersytetu w Mariborze zaprezentowali plany dotyczące tworzenia grup roboczych oraz organów zarządzających i prawnych. Prof. Dr. Peter Haring Bolívar z Uniwersytetu w Siegen omówił strategię współpracy w obszarze tworzenia klastrów edukacyjnych i badawczych, natomiast Prof. María Isabel del Pozo Triviño z Uniwersytetu w Vigo przedstawiła inicjatywy dotyczące jakości życia, inkluzji i różnorodności. W części online Prof. Konstantinos Petridis z Hellenic Mediterranean University omówił plany związane z rozpowszechnianiem wyników działań konsorcjum ATHENA.

Po południu uczestnicy spotkali się w Centrum ECOTECH-COMPLEX, gdzie w ramach sesji networkingowej z przedstawicielami zainteresowanych współpracą wydziałów i instytutów UMCS, omawiano konkretne obszary współpracy, m.in. podwójne dyplomowanie, aplikowanie o zewnętrzne finansowanie oraz wymianę studentów i kadry akademickiej. Ważnym punktem tego spotkania było także Rector’s Board, podczas którego przedstawiciele władz rektorskich konsorcjum ATHENA obradowali nad dalszymi kierunkami kooperacji oraz podpisali umowę konsorcyjną, formalizującą wspólne działania na najbliższe lata. W kuluarach prowadzone były owocne dyskusje i wymiana poglądów, które otworzyły nowe możliwości dla konsorcjum oraz jego członków.

Dzień zakończył się uroczystym koncertem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod batutą maestry Agnieszki Duczmal. Z kolei 23 października reprezentancji ATHENY wzięli udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na UMCS.

Skład delegacji z konsorcjum ATHENA

Uniwersytet w Orleanie:

  • Prof. Eric Blond – Rektor
  • Dr Anne Friederike Delouis - Koordynator ATHENA dla Uniwersytetu w Orleanie
  • Laura Lopez – Asystentka projektu ATHENA
  • Virginie Le Tallec – Kierownik projektu ATHENA

Politechnika w Porto:

  • Prof. Fernando Magalhães – Prorektor
  • Prof. Nuno Escudeiro – koordynator ATHENA; Wydział Inżynierii Komputerowej

Wileński Uniwersytet Techniczny im. Giedymina  (VILNIUS TECH):

  • Prof. Romualdas Kliukas – Rektor
  • Prof. Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė – Prorektor ds. Edukacji; Wydział Komunikacji i Kreatywności
  • Prof. Asta Radzevičienė - Lider projektu ATHENA w Vilnius Tech; Katedra Zarządzania

Uniwersytet w Mariborze:

  • Prof. dr. Zdravko Kačič – Rektor,
  • Prof. Dr. Bojan Dolšak - Prorektor ds. rozwoju i jakości; Wydział Mechaniczny
  • Mladen Kraljić – Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej

Uniwersytet w Sigen:

  • Prof. Stefanie Reese – Rektor
  • Prof. Dr. Peter Haring Bolívar – Prorektor ds. badań; Instytut Elektroniki Wysokiej Częstotliwości i Kwantowej
  • Ruger Winnegge – koordynator ATHENA; projekty pomocy rozwojowej Afryka/Azja
  • Dr Ilka Kureck – współpraca ATHENA z biznesem; Wydział Chemii i Biologii

Uniwersytet w Vigo:

  • Prof. María Isabel del Pozo Triviño – Prorektor ds. Umiędzynaradawiania; Katedra   Tłumaczeń i Lingwistyki
  • Prof. Belén Rubio Armesto – Prorektor ds. Badań, Transferu i Innowacji; Wydział Geonauk Morskich i Planowania Terytorialnego

Uniwersytet w Salento:

  • Prof. Fabio Pollice  - Rektor,
  • Prof. Alessandro Isoni – Wydział Historii, Społeczeństwa i Studiów Humanistycznych
  • Prof. Vincenzo Gentile – Katedra Ekonomii

Treść: Magdalena Dzirba, dr Olga Pliszczyńska-Mokijewska
Fot. Michał Piłat

Źródło artykułu: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,4622,konsorcjum-uniwersytetow-europejskich-athena-w-lublinie,155944.chtm

    Aktualności

    Data dodania
    24 października 2024