Z Unią Lubelską naprzód marsz

3 kwietnia 2019 r., członkowie Koła Metodologicznego Historyków UMCS przeprowadzili wycieczkę/warsztat pt. „Z Unią Lubelską naprzód marsz” dla Uczniów Szkoły Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie (ul. Pana Wołodyjowskiego 13).

Wycieczkowicze rozpoczęli trasę spod Zamku Lubelskiego, gdzie wysłuchali interesującej opowieści, która wprawiła Uczestników w tematykę Unii Lubelskiej. Kolejno, na Placu Po Farze wysłuchali m.in. legendy o śnie Leszka Czarnego, po czym rozwiązali zagadkę i znaleźli ukryty „skarb” – tzw. historyczną geoskrzynkę, która była ukryta w okolicy makiety Kościoła farnego pw. Św. Michała Archanioła – każdy otrzymał instrukcję ze wskazówkami dotyczącą zagadki. Następnym punktem trasy był Trybunał Główny Koronny w Lublinie oraz pomnik Unii Lubelskiej na pl. Litewskim. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w Klasztorze Dominikanów w Lublinie, a dokładnie w Sali Unii Lubelskiej, która według tradycji była miejscem zawarcia aktu unii lubelskiej w 1569 r. Następnie, Uczestnicy udali się do Muzeum Historii Miasta Lublina – Brama Krakowska, gdzie mogli z ostatniej kondygnacji Bramy Krakowskiej, z wysokości ok. 33 metrów ponad poziomem ulicy, podziwiać widok na miasto. Wszystko było połączone z różnymi zadaniami dla Uczestników w celu stworzenia „Lapbooka o Unii Lubelskiej”, w ramach konkursu szkolnego „Unia Lubelska 1569” zorganizowanego (z okazji 450. rocznicy Unii Lubelskiej) przez Szkołę Podstawową nr 38 im. H. Sienkiewicza w Lublinie. Zadaniem wycieczkowiczów było m.in.: zidentyfikowanie postaci historycznych uwiecznionych na obrazie Jana Matejki „Unia Lubelska”, uzupełnienie pustych miejsc w tekście, które związane były z Klasztorem Dominikanów czy też rozwiązanie krzyżówki dotyczącej Trybunału Koronnego. Wszyscy otrzymali nagrody UMCS i KMH.

5 kwietnia z kolei, Mali Uczestnicy gościli w swojej Szkole Pana dra hab. Leszka Wierzbickiego, prof. nadzw. UMCS (z Zakładu Historii XVI – XVIII w.), który przeprowadził niezwykłą „pogawędkę” o Unii Lubelskiej.

Serdecznie dziękujemy Małym Uczestnikom za niezwykłą przygodę,
Pani dr Annie Bendrat, Pani Nauczycielce, Barbarze Godzińskiej za miło spędzony czas,
Panu dr. hab. Leszkowi Wierzbickiemu, prof. nadzw. UMCS, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 38 im H. Sienkiewicza w Lublinie za niezwykłą gościnę oraz wszystkim pozostałym,
którzy razem z Nami uczestniczyli w wycieczce i szkolnej ławce…

 

Jan Szajowski,

Paulina Litka,

Danuta Stolarska

 

Fot.: Anna Bendrat, Barbara Godzińska, Danuta Stolarska i Joanna Puszka

    Aktualności

    Autor
    Katarzyna Brzyska
    Data dodania
    10 kwietnia 2019