Ukazała się książka "Archiwa polskie i sowieckie w realiach systemu komunistycznego" pod redakcją J. Łosowskiego i M. Szumiło

Miło nam poinformować, że nakładem Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej ukazała się praca zbiorowa pt. Archiwa polskie i sowieckie w realiach systemu komunistycznego, której redaktorami są pracownicy naszego Instututu: prof. Janusz Łosowski oraz dr hab. Mirosław Szumiło.

Tom zawiera kilkanaście studiów nad wpływem czynników politycznych na działalność archiwów w Polsce i Związku Sowieckim autorstwa historyków polskich, rosyjskich, ukraińskich oraz kazachskich. W państwach totalitarnych, jakimi były ZSRS i PRL, archiwa nie mogły stanowić wyłącznie placówek dokumentacyjnych, naukowych czy administracyjnych, jak to było i jest praktykowane w państwach demokratycznych. Oprócz wypełniania podstawowych zadań archiwalnych musiały uczestniczyć też w działalności propagandowej. Ich aktywność na polu edukacyjnym, wystawienniczym i wydawniczym miała wspierać organa bezpieczeństwa, porządek publiczny i partię komunistyczną, a sprzeciwiający się systemowi archiwiści stawali się ofiarami represji. Problematyka ta do tej pory nie cieszyła się szerszym zainteresowaniem w Polsce – mimo upływu trzydziestu lat od upadku komunizmu. Nie jest również popularna w krajach powstałych po upadku ZSRS.    

Obu redaktorom gratulujemy i zachęcamy do zapoznania się z książką, której spis treści zamieszczamy poniżej.

    Aktualności

    Data dodania
    15 grudnia 2021