Prof. Grzegorz Jawor z wizytą u górali w Zakopanem

16-18 grudnia 2022 r. w Zakopanem miał miejsce Festiwal Moc Gór, stanowiący integralną część Spotkań z Filmem Górskim, a współorganizowany m.in. przez grupę Góry-Grupa Mediów Górskich. Wydarzenie to składało się z międzynarodowego konkursu filmowego i równoległego do niego wielowymiarowego przedsięwzięcia o nazwie Moc Karpat (co dawało możliwość udziału w wołoskich warsztatach rękodzielniczych, wołoskim panelu dyskusyjnym oraz wycieczce szlakami kultury wołoskiej, szczegóły na: https://mocgor.pl/ ). 

Lubelskie środowisko naukowe we wspomnianej dyskusji, skupiającej wybitnych znawców zagadnień związanych z historią i tradycjami wołoskimi, reprezentował Profesor Grzegorz Jawor z Instytutu Historii. Przedstawił referat pt: Przyczyny sukcesu kolonizacyjnego osadnictwa wołoskiego w dawnej Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obszarów górskich (XIV-XVII wiek). Zawarte w nim tezy i wnioski badawcze spotkały się z żywym zainteresowaniem ze strony licznej publiczności, naukowców, ale i wielu miłośników gór, przewodników turystycznych oraz górali z różnych części Karpat polskich. Całość wystąpienia zostanie udostępniona w postaci relacji filmowych i wywiadów prasowych. 

Nagrodą dla autora był prawdziwy góralski oscypek oraz autentyczna spinka góralska, wykonana na 600-lecie prawa wołoskiego gorczańskiej wsi Ochotnicy. Darczyńca, Józef Michałek jest mieszkańcem beskidzkiej osady Isdebna, znanym i powszechnie szanowanym regionalistą, który swoją działalnością krzewi tradycje góralskie i wołoskie, ale też jest... właścicielem dużego stada owiec. 

Prof. Jawor stwierdził, że ten szczególny dar traktuje jako jedno z ważniejszych „odznaczeń” w jego karierze, swoiste podsumowanie trwających już ponad 30 lat badań nad osadnictwem wołoskim na północnym stoku Karpat.
 
Gratulujemy!

    Aktualności

    Data dodania
    20 grudnia 2022