Po raz pierwszy jako przewodnik!

Absolwentka turystyki historycznej w Instytucie Historii UMCS Pani Anna Sykała, w dniu 1 września 2015 roku po raz pierwszy w roli przewodnika oprowadziła grupę po szlaku przygotowanym w ramach pracy dyplomowej pt. "Lubelskie aktywistki w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku".

Stało się to możliwe, dzięki współpracy, jaką nawiązała z Fundacją Herstory. Uczestnikami wycieczki była grupa stażystek oraz stażystów z Ukrainy. Narracja o kobietach będących bohaterkami szlaku, koncentrowała się na ich działalności na płaszczyźnie polityki, oświaty, kultury oraz aktywności społecznej. Pani Anna oprowadzanie rozpoczęła przy ulicy Sierocej 15, gdzie od lat 50. XIX wieku mieścił się sierociniec „Sala Sierot” założony przez Annę Mackiewicz, żonę Gubernatora Guberni Lubelskiej – Władysława Mackiewicza. Kolejny punkt na trasie wycieczki to Żydowski Dom Kultury im. Icchoca Lejbusza Pereca znajdujący się niegdyś przy ul. Szpitalnej 16, którego pomysłodawczynią była Bela Szpiro – Nissenbaum. 
Następnym etapem na szlaku były Błonia pod Zamkiem, gdzie od strony południowo-wschodniej przed II wojną światową przebiegała ulica Krawiecka. Pod numerem 41 mieściła się tam siedziba Związku Kobiet Żydowskich oraz prowadzone przez tę organizację przedszkole pod nazwą „Ochronka przychodnia – Ognisko” z Belą Dobrzyńską na czele. Uczestnicy wycieczki odwiedzili również takie miejsca jak Trybunał Koronny, gdzie w pierwszej połowie XX wieku mieściła się Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, której kierowniczką była Kazimiera Gawarecka, czy też kamienica przy ulicy Złotej 2, zamieszkiwana w analogicznym okresie przez Franciszkę Arnsztajnową. 
Po opuszczeniu obszaru Starego Miasta udali się na Krakowskie Przedmieście. Pod obecnym numerem 10, a dawniej 48, od 1860 wraz z mężem, a od 1870 roku samodzielnie drukarnię prowadziła Michalina Kossakowska. Jednym z drukowanych przez nią periodyków był XIX-wieczny „Kurier Lubelski”. W nawiązaniu do tradycji redakcja współczesnego pisma mieści się właśnie w tej kamienicy. Wędrując szlakiem lubelskich aktywistek uczestnicy wycieczki odwiedzili jeszcze ulicę Niecałą, przy której pod numerem 8 znajdowało się Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli, pod kierownictwem Marii Papiewskiej, po czym przeszli na ulicę Narutowicza, gdzie pod numerem 37 od 1911 roku funkcjonowało Gimnazjum Żeńskie Przyrodniczo-Matematyczne im. Władysława Kunickiego, a pod numerem 48 Związek Pracy Obywatelskiej Kobiet.
Uczestnicy wycieczki szlakiem lubelskich aktywistek po 2 godzinach wędrówki dotarli do cmentarza przy ulicy Lipowej, na którym spoczywają m. in. Michalina Kossakowska, Kazimiera Gawarecka i Maria Papiewska.

    Aktualności

    Autor
    Tomasz Tarczyński
    Data dodania
    14 września 2015