Nowe publikacje pracowników Katedry Historii XVI-XIX w. i Europy Wschodniej

Miło nam poinformować, że w ostatnich dniach ukazały się dwie publikacje, w powstaniu których udział mieli pracownicy Katedry Historii XVI-XIX w. i Europy Wschodniej.

Nakładem Wydawnictwa Sejmowego wydana została książka pt. Na sejmikach i sejmach. Szlachta ziemi przemyskiej w życiu politycznym Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku. Jej redaktorem jest prof. Dariusz Kupisz, który przygotował również tekst pt. Sejmikowa "policja". Smolacy ziemi przemyskiej w walce ze zbójnictwem na pograniczu polsko-węgierskim w latach 1653-1717. We wspomnianej pozycji znajduje się również artykuł autorstwa dr. hab. Wiesława Bondyry zatytułowany Reprezentacja sejmowa ziemi przemyskiej w czasach saskich.

Jednocześnie ukazała się monografia pt. Narol przez wieki. Dzieje miasta i okolic, której autorami są prof. Henryk Gmiterek oraz dr Zygmunt Kubrak. To pierwsza synteza dziejów Narola przedstawiająca dzieje miasta w okresie przedlokacyjnym, omawiająca przebieg lokacji Florianowa i proces kształtowania się narolskiego klucza dóbr, losy Florianowa-Narola w XVI-XVIII wieku, następnie pod panowaniem Habsburgów i - zgodnie z układem chronologicznym - w okresie II Rzeczypospolitej oraz w latach 1939-1944. Spiritus movens przedsięwzięcia, w osobie prof. H. Gmiterka, zapowiada przy tym, że jeśli tylko okoliczności pandemiczne pozwolą na kontunuowanie prac, to przygotowania zostanie również druga część publikacji poświęcona Narolowi w okresie powojennym. 

Autorom prac serdecznie gratulujemy a wszystkich zainteresowanych dziejami miast, czy też życiem sejmikowym w XVI-XVIII wieku zachęcamy do lektury!

    Aktualności

    Data dodania
    20 grudnia 2021