Muzealne peregrynacje studentów historii!

Szczęśliwie, tegoroczna programowa wyprawa studentów I roku historii z grupką ich kolegów z turystyki historycznej mogła odbyć się w realu. Pod opieką pracowników Instytutu Historii 25 stycznia 2022 r. studenci pojawili się zrazu w Pruszkowie, a zaraz potem w Warszawie. Pierwsza destynacja przestaje dziwić, jeśli wziąć pod uwagę, że mieści się tu ciekawe Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Powinni je odwiedzać wszyscy zainteresowani epoką wpływów rzymskich na ziemiach przyszłego państwa polskiego. Warto dodać, że widoczne na zdjęciu rekonstrukcje wykonali nasi studenci i absolwenci skupieni w Kole Naukowym Amatorów Antyku UMCS (w ubiegłym roku obchodziło dwudziestolecie!) oraz w Stowarzyszeniu na Rzecz Popularyzacji Antyku Hellas et Roma. Nic dziwnego, że dyrekcja muzeum przyjęła nieco zziębniętych studentów herbatą i ciasteczkami (ogromne dzięki!).

Kolejnym etapem peregrynacji była Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie, ciekawa o tyle, że otwarto ją niedawno po latach remontu i przebudowy. Sporo korzyści przyniosło też zwiedzanie ekspozycji Galerii Faras im. Kazimierza Michałowskiego, doskonałej lekcji historii polskiej archeologii.

Pozostaje ufać, że pozytywne efekty wyjazdu programowego pojawią się w czasie egzaminu z historii starożytnej. Oby, tak jak sama wyprawa, nie miał on charakteru wirtualnego…

Tekst: D. Słapek

Fot. A. Obara-Pawłowska, J. Wisiński

    Aktualności

    Data dodania
    1 lutego 2022