Mateusz Haberek, „Wojna światów” i lubelska rekonstrukcja historyczna

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, w koprodukcji Filmoteki Narodowej, Telewizji Polskiej i firmy MW Media dokonano zakrojonej na niespotykaną dotąd skalę rekonstrukcji archiwalnych materiałów ikonograficznych z początków XX wieku. W efekcie powstał dokument „1920. Wojna światów”. Wyemitowany 16 sierpnia 2020 r. wieczorem zyskał niezwykle liczną oglądalność, a potem wysokie oceny ferowane nie tylko w gronie specjalistów. 

Wobec tego warto pamiętać, że skromny udział w powstaniu filmu miał UMCS. Oto student ostatniego roku studiów historycznych w Instytucie Historii, Mateusz Haberek, wystąpił w roli  jednego z konsultantów historycznych do spraw umundurowania i wyposażenia wojskowego prezentowanego w filmie. Sprawą wielkiej wagi dla twórców kolorowego filmu było „dobranie” właściwych barw dla pierwotnie czarno białych materiałów ikonograficznych.

Pan Mateusz, pasjonat i gorliwy miłośnik historii wojskowości, wsparł twórców filmu niezbędną wiedzą na temat kolorystyki umundurowania Wojska Polskiego w 1920 r. Trzeba pamiętać, że to tylko jeden z niezwykle licznych przejawów aktywności studenta historii w zakresie popularyzacji tej dyscypliny poprzez rekonstrukcje historyczne. Rekonstruktorskie CV Pana Mateusza jest wyjątkowo bogate. Już od 2009 r. jest on czynnie związany ze środowiskiem odtwórstwa historycznego, ożywiającego różne epoki dziejów polskiego oręża (od średniowiecza począwszy).

Jego fascynacje znajdują pełne zrozumienie wśród pracowników Instytutu Historii UMCS, a tradycje rekonstrukcji historycznej w naszej jednostce sięgają roku 2001. To fenomen w skali całego kraju!

Poniżej wspomniane rekonstruktorskie CV Mateusza Haberka:

Od 2015 r. działa w Stowarzyszeniu Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, popularyzując historię Polski i Lubelszczyzny w średniowieczu i wieku XVII. Czynnie uczestniczy w ogólnopolskim projekcie odtwarzania siedemnastowiecznej piechoty cudzoziemskiego autoramentu (tzw. "Polish Regiment") oraz Gwardii Pieszej Króla Władysława IV Wazy. Od 2017 r. wciela się też we francuskiego grenadiera z czasów tzw. wojen napoleońskich w ramach grupy 33ème regiment d'infanterie de ligne, działającej w międzynarodowym batalionie piechoty Wielkiej Armii Napoleona "CENS". 

W 2016 r. współzałożyciel i do chwili obecnej dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej K.u.K. Sturmtruppen, odtwarzającej oddziały szturmowe Cesarskiej i Królewskiej Armii Austro-Węgier oraz inne jej jednostki z okresu Pierwszej Wojny Światowej 1914-1918, a także Legiony Polskie oraz odrodzone Wojsko Polskie z okresu walk o niepodległość i granice 1918-1920. Wraz z tą ostatnią grupą Pan Mateusz działa jako konsultant i epizodysta w produkcjach filmowych, współorganizuje obchody rocznicowe związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości i Bitwą Warszawską z 1920 r.

W działaniach odtwórczych i popularyzatorskich Pan M. Haberek wykorzystuje wiedzę zdobytą w ramach studiów historycznych, ze specjalizacjami zarządzanie dziedzictwem kulturowym i komercjalizacja wiedzy historycznej oraz historia stosowana w naszym Instytucie.

Serdecznie gratulujemy osiągnięć Panu Mateuszowi i życzymy dalszych sukcesów!

    Aktualności

    Data dodania
    5 września 2020