Kochanowscy w XV-XVIII wieku

Miło mi poinformować o ukazaniu się publikacji pt. Kochanowscy w XV-XVIII wieku, której autorami są dr hab. Dariusz Kupisz, prof. nadzw. oraz dr Mariusz Kozdrach.

Blurb:
Publikacja stanowi kompendium wiadomości historyczno-genealogicznych dotyczących Kochanowskich herbu Korwin, począwszy od pierwszych wzmianek o przedstawicielach rodziny aż po koniec wieku XVIII. 
Na kartach monografii przedstawiono kilkaset osób złączonych wspólnotą krwi i wywodzących się od średniowiecznych dziedziców Kochanowa. Dzięki temu aytorzy poruszają zagadnienia zupełnie nowe - dotychczasowe badania obejmowały zazwyczaj rodzinę sławnego poety z Czarnolasu, jego przodków, najbliższych krewnych, ewentualnie Kochanowskich parających się twórczością literacką. Tymczasem poszczególni przedstawiciele tej rodziny przejawiali zdumiewającą aktywność na różnych polach życia społeczno-gospodarczego dawnej Polski, zaznaczając swój udział w wielu ważnych wydarzeniach historycznych. Na przełomie XVI i XVII w., a więc w pokoleniu bratanków poety z Czarnolasu, Kochanowscy zaliczali się już do elity województwa sandomierskiego. Coraz częściej powierzano im urzędy, nominowano na stopnie oficerskie, wybierano do izby poselskiej. Wypełniali oni także różnorodne zadania na rzecz sejmików, sejmu lub dworu królewskiego. Wystarczy tu wspomnieć, że w XVII i XVIII stuleciu na sejmy posłowało trzynastu przedstawicieli rodziny Kochanowskich, a siedmiu z nich zasiadało w gronie senatorów. 
 
Patronat nad publikacją objęły: 
  • TVP Historia
  • Mówią Wieki - Magazyn Historyczny 
  • Portal Historia.org.pl

    Aktualności

    Autor
    Katarzyna Brzyska
    Data dodania
    10 kwietnia 2018