Jubileusz 75-lecia urodzin i 50-lecia pracy naukowej prof. dr hab. Janusza Szczepańskiego

Janusz Szczepański, wieloletni profesor Instytutu Historii UMCS obchodził w tym roku podwójny jubileusz. Uroczystość odbyła się w Domu Polonii na Zamku w Pułtusku. Organizatorem były władze Instytutu Historii Akademii im. Aleksandra Gieysztora filii Akademii Finansów i Biznesu „Vistula” w Warszawie.

Sylwetkę Jubilata zaprezentował dyrektor Instytutu Historii dr hab. Radosław Lolo, prof. AFiB, zwracając uwagę na Jego dokonania naukowe, popularyzatorskie, ale i te związane z życiem prywatnym. Następnie głos zabrał JM Rektor AFiB prof. dr hab. Wawrzyniec Konarski. Księgę jubileuszową Sapere auso przedstawił prof. dr hab. Romuald Turkowski z Uniwersytetu Warszawskiego zwracając uwagę na rozbudowaną problematykę jaką poruszyli autorzy i autorki, a która jest odbiciem szerokich zainteresowań badawczych Jubilata. W imieniu dawnych współpracowników z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej głos zabrał prof. dr hab. Robert Litwiński, który przedstawił licznie zebranym uczestnikom jubileuszu refleksje na temat „lubelskiego okresu życia” prof. Szczepańskiego związanego nierozerwalnie z UMCS. W dowód pamięci naszego środowiska Profesor otrzymał list gratulacyjny podpisany przez wszystkich pracowników Katedry Metodologii i Badań nad XX-XX wiekiem, w większości wywodzących się z Zakładu Historii Najnowszej, z którym Jubilat był związany w latach 2001-2019. Osobiście wręczyli go prof. dr hab. Robert Litwiński, dr hab. Marek Sioma, prof. UMCS oraz dr Ariel Orzełek. Podpisali natomiast, obok wymienionych, dr hab. Roman Wysocki, prof. UMCS, dr hab. Marek Woźniak, prof. UMCS oraz dr Monika Napora. Wśród przemawiających przedstawicieli władz samorządowych z Mazowsza znalazł się m.in. Krzysztof Jadczak, burmistrz Gąbina, z którym Jubilat był związany w pierwszym okresie swojej aktywności edukacyjnej. Wszyscy mówcy jednoznacznie pozytywnie wypowiadali się o pracy naukowej i dorobku Jubilata podkreślając także Jego wielki wkład w poznanie dziejów północnego Mazowsza i wojny z bolszewikami 1920 roku.

Podczas uroczystości nie zabrakło także przemówienia Jubilata, który, wyraźnie wzruszony, serdecznie podziękował wszystkim przybyłym za ciepłe słowa i życzenia.

Następnie zostały odczytane nadesłane listy gratulacyjne.

W uroczystości uczestniczyło około 100 osób z różnych ośrodków naukowych oraz miast i gmin związanych z drogą życiową i karierą naukową Jubilata.

Autor tekstu: Marek Sioma

Zdjęcia: pultusk24.pl

    Aktualności

    Data dodania
    18 grudnia 2022