IV Lubelska Wiosna Historyczna

Instytut Historii UMCS, Koło Naukowe Historyków Studentów oraz Towarzystwo Nauki i Kultury „Libra” mają zaszczyt zaprosić studentów i doktorantów wszystkich kierunków humanistycznych do wzięcia udziału w "IV Lubelskiej Wiośnie Historycznej", która odbędzie się 25 maja 2018 roku w Instytucie Historii UMCS przy Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a w Lublinie.

Konferencja będzie podzielona na trzy panele tematyczne:

1. Upadek oraz powstanie państw. Konflikty – instytucje – społeczeństwo.
Celem panelu jest zwrócenie uwagi na bardzo szerokie spektrum związanie z zagadnieniem upadku oraz powstawania państw na przestrzeni wieków. Organizatorów interesują wystąpienia spoglądające na te zagadnienia z perspektywy administracji, antropologii, ekonomii, historii, prawa, socjologii oraz innych pokrewnych nauk.

2. Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją wobec wyzwań XXI wieku.
Panel ma na celu ukazanie zmian i problemów, z którymi zmaga się obecnie archiwistyka i zarządzanie dokumentacją. Organizatorzy liczą na to, że podczas obrad zaprezentowane zostaną nowe metody pracy w archiwach, urzędach, przedsiębiorstwach etc. wraz z kierunki ich rozwoju.

Proponowane zagadnienia:

  • informatyzacja, digitalizacja w archiwach, urzędach, przedsiębiorstwach etc.;
  • e-govertment w Polsce i na świecie;
  • szeroko rozumiane problemy archiwistyki współczesnej;
  • metodologia i warsztat pracy archiwistów w dekadach poprzednich;
  • metodologia i warsztat pracy archiwistów w XXI wieku;
  • perspektywy records management w Polsce;
  • archiwistyka a zarządzenia dokumentacją.

3. Regionalizm – badania oraz edukacja.
Celem niniejszego panelu jest podjęcie dyskusji o regionalizmie w wymiarze naukowym. W szczególności tematyka dotycząca zarówno badań związanych z regionami i historią lokalną oraz edukacją historyczną w pracy nauczyciela, funkcjonowania towarzystw regionalnych, muzeów oraz innych instytucji publicznych i prywatnych.

Czas trwania referatów wygłaszanych w czasie sesji nie powinien przekraczać 20 minut. Referat może być wygłoszony wyłącznie przez autora.

Formularz zgłoszeniowy jest dostępny w załączniku (poniżej). Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 30 kwietnia do godziny 23:59. Należy je przesyłać drogą elektroniczną na adres mailowy udostępniony w formularzu zgłoszenia (poniżej).

Opłatę konferencyjną wynosi 50 zł. Dane do przelewu zostaną udostępnione wraz z mailem o decyzji w sprawie zakwalifikowania zgłoszenia. Organizatorzy nie zapewniają noclegu, ale chętnie pomogą w znalezieniu odpowiedniego miejsca.

Prelegentom organizatorzy proponują publikację swoich referatów w periodyku "Koło Historii". Więcej informacji na temat "Koła" znajdą Państwo pod linkiem: http://www.knhs.umcs.lublin.pl/kh.php

    Aktualności

    Autor
    Katarzyna Brzyska
    Data dodania
    16 kwietnia 2018