Czytali Sienkiewicza podczas Światowego Dnia Książki

W dniu 26 kwietnia 2016 roku pracownicy Instytutu Historii UMCS w Lublinie: dr hab. Ireneusz Łuć (Zakład Historii Starożytnej) i dr Janusz Kłapeć (Zakład Historii Najnowszej) wraz ze studentami historii (Arleta Żuchowska - I rok SUM Historia oraz Adam Celegrat, Sebastian Flak, Maciej Malendowski, Robert Struski - II rok Lic. Historia) wzięli udział w zorganizowanym już po raz czwarty przez społeczność I LO w Świdniku im. Władysława Broniewskiego happeningu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

 Najważniejszym celem imprezy było propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej i mieszkańców Świdnika oraz przybliżenie twórczości naszego noblisty Henryka Sienkiewicza w roku jego imienia. Patronat honorowy nad całym projektem objęli burmistrz Świdnika – Waldemar Jakson oraz starosta powiatu świdnickiego – Dariusz Kołodziejczyk.


Od wczesnych godzin przedpołudniowych członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej „Hellas et Roma” działającym przy Instytucie Historii UMCS prezentowali uzbrojenie i umundurowanie rzymskich legionistów, zaś dr hab. Ireneusz Łuć wygłosił cały cykl wykładów dotyczących dziejów Cesarstwa Rzymskiego, uzbrojenia, metod i taktyki walki legionów oraz życia codziennego legionistów. Studenci-rekonstruktorzy zaprezentowali też licznie zgromadzonej publiczności (w różnym przedziale wiekowym: od przedszkolaków po emerytów) elementy ćwiczeń legionistów, szkolenia wojskowego oraz taktyki. Z kolei Arleta Żuchowska opowiedziała zgromadzonym o życiu codziennym w czasach sienkiewiczowskiego „Quo Vadis” oraz zaprezentowała zrekonstruowane przedmioty codziennego użytku z tamtej epoki. Chodziło przede wszystkim o to by przybliżyć mieszkańcom miasta i młodzieży szkolnej realia epoki z nagrodzonej Noblem powieści „Quo Vadis”.

Publiczność zadawała mnóstwo pytań prosząc o rozwinięcie i szczegółowe wyjaśnienie niektórych kwestii. Rekonstruktorzy pozowali również do zdjęć. Pojawienie się legionistów na placu przy fontannie w centrum miasta było tego dnia wielką atrakcją dla mieszkańców Świdnika.

Jednocześnie z pokazami, w muszli koncertowej odbyło się publiczne czytanie fragmentów prozy Henryka Sienkiewicza, które odczytywali przedstawiciele władz miasta i powiatu świdnickiego, reprezentanci służb miejskich, bibliotekarze, uczniowie zaproszonych szkół gimnazjalnych ze Świdnika i powiatu oraz zaproszeni goście. W tym gronie Instytut Historii reprezentował dr Janusz Kłapeć, który odczytał fragment z „Pana Wołodyjowskiego”.

Warto podkreślić, że wszyscy odczytujący fragmenty prozy z dzieł noblisty oraz prowadzący imprezę konferansjerzy mieli przypięte czerwone róże, które były swoistym symbolem- łącznikiem z Katalonią w Hiszpanii, gdzie przed laty po raz pierwszy została zorganizowana impreza tego typu.

Publiczne czytanie prozy Sienkiewiczowskiej było przeplatane utworami muzycznymi z adaptacji filmowych dzieł noblisty, w wykonaniu uczniów I LO. Po zakończeniu czytania młodzież zorganizowała pokaz mody z epoki do poszczególnych utworów Sienkiewicza. Pokaz w strojach wypożyczonych na tą okazję z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie wypadł bardzo profesjonalnie. Po raz kolejny tego dnia publiczność była zachwycona i nagrodziła młodzież owacją na stojąco.

Pracownicy Instytutu Historii oraz studenci zostali zaproszeni na kolejną edycję tej imprezy w następnym roku, a patronować jej będzie inna wielka postać polskiej literatury: Bolesław Prus. Instytut Historii został też uhonorowany specjalnym dyplomem z podziękowaniami za włączenie się do tego projektu.


Relacja została przygotowana przez dra Janusza Kłapcia. Serdecznie dziękujemy. 


Poniżej podziekowanie wraz z traskrypcją. 

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku serdecznie dziękuje Instytutowi Historii UMCS w Lublinie za pomoc w organizacji akcji głośnego czytania prozy Henryka Sienkiewicza. Udział w tym artystycznym projekcie jest nie tylko dowodem wrażliwości na kulturę, ale także troski o rozwój młodego pokolenia, dla którego stali się Państwo wzorem. 

Dyrektor Liceum Stanisław Stefańczyk.


Zapraszamy również do obejrzenia reportażu Panoramy Lubelskiej dotyczącej wydarzenia. Reportaż dotyczy głównie problemu czytelnictwa w Polsce. Całość wideo dostępna pod adresem http://lublin.tvp.pl/25068280/swidnik-czyta-sienkiewicza-plenerowa-akcja kliknięcie spowoduje przeniesienie do nowego okna. 

    Aktualności

    Autor
    Katarzyna Brzyska
    Data dodania
    22 maja 2016