„Poranek u Hieronima” – Ptasia orkiestra w literaturze staropolskiej

W imieniu Wojewódzkiej Biblioteki Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszamy 17 marca 2021 o godz. 10.00 na „Poranek u Hieronima – Ptasia orkiestra w literaturze staropolskiej. O dudkach, szczygłach, pawiach i słowikach czyli literackie powitanie wiosny”. W spotkaniu weźmie udział prof. dr hab. Dariusz Chemperek z Katedry Historii Literatury Polskiej UMCS.

20 marca powitamy astronomiczną wiosnę. Z wczesną wiosną kojarzą nam się przede wszystkim: intensywna zieloność traw, pokryte pąkami drzewa, wyrazistość barw wiosennych kwiatów i  dźwięczny śpiew ptaków.

U progu wiosny porozmawiajmy o ptakach polskich, których motyw jest nader częsty już w literaturze staropolskiej, Dowiedzie tego znakomity badacz tej literatury – prof. dr hab. Dariusz Chemperek. W literaturze staropolskiej spotykamy autorów, którzy obserwują i opisują ptaki jako istoty piękne, fascynujące różnorodnością gatunków, śpiewu, upierzenia. Ale to zaledwie jedna z kategorii. Profesor Dariusz Chemperek przedstawi 3 kategorie obecności ptaków w polskich tekstach dawnych: symboliczną, praktyczną i estetyczną.

Rozmowa zostanie udostępniona w środę, 17 marca 2021 r. o godz. 10.00 na www.wbp.lublin.pl i Facebooku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Zapraszamy!

    Aktualności

    Data dodania
    17 marca 2021