ZAPRASZAMY ! Rocznica bitwy nad Bugiem 1018-2018

Zapraszamy na widowisko plenerowe pt. Bitwa nad Bugiem 1018-2018 – tysiąc lat zwycięstwa organizowane w dniach 21-22 lipca 2018 roku nad rzeką Huczwą w Hrubieszowie.

Widowisko ma uświetnić i przypomnieć wielkie wydarzenie, które odbyło się 1000 lat temu – bitwę na Bugiem. 22 lipca 1018 roku w okolicach ujścia Huczwy do Bugu odbyła się jedna z ważniejszych bitew wczesnego średniowiecza na polsko-ruskim pograniczu. Zarejestrowały ją ówczesne źródła pisane opowiadając o potyczce pomiędzy wojskami Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego ze zwycięskim finałem dla przyszłego króla Polski.

W rekonstrukcji bitwy weźmie udział około pół tysiąca osób (wojowie piesi i konni) z terenu całej Europy. Ponadto w programie znajduje się szereg imprez m.in. rekonstrukcja obozów Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego, czy walki piesze i turnieje drużyn wojów.

Patronat naukowy: Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas e.V. an der Universität Leipzig (GWZO Lipsk) oraz Instytut Archeologii UMCS w Lublinie i Międzyuczelniane Naukowe Centrum Badawcze Filioque.

Szczegółowy program oraz informacje ogólne znajdują się w załącznikach. Ponadto zapraszamy na stornę internetową Muzeum w Hrubieszowie, głównego Organizatora widowiska. 

    Aktualności