Za nami Festiwal Filmowy UMCS 2025!

6 lutego w sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatki Żaka odbył się pokaz filmowy przygotowany przez studentów III roku produkcji medialnej. Uroczystość zgromadziła liczną publiczność, która z ciekawością śledziła debiutanckie produkcje będące efektem kilkumiesięcznej pracy żaków na zajęciach praktycznych.

W programie znalazło się dziewięć filmów konkursowych oraz dodatkowy tytuł prezentowany w przerwie. Po projekcjach odbyła się gala wręczenia statuetek w siedmiu kategoriach, oraz 2 kategoriach specjalnych, której towarzyszyły podziękowania oraz gorące owacje.

Widzowie mieli okazję obejrzeć różnorodne krótkie metraże – zarówno obyczajowe, jak i te o zabarwieniu lirycznym czy dramatycznym. „Łazienka” (reż. Maria Czajkowska) w sposób ciepły i humorystyczny ukazała zmagania grupy studentów wspólnie użytkujących jedno problematyczne pomieszczenie. „Akt IV” (reż. Oliwia Śliwińska, Alicja Wierzchowska) przedstawił losy aktora-amatora, którego kolejne niepowodzenia skłaniają do ryzykownych kroków. „Okres życia” (reż. Natalia Derlukiewicz, Zofia Dziwota, Magdalena Goszczyńska) w lekkiej formie przybliżył kobiecą codzienność i zmagania z pozornie prozaicznymi przeciwnościami. W „Katabazie” (reż. Maksymilian Mistewicz) bohaterka w snach dostrzega zaginionego brata i podejmuje niebezpieczną wyprawę do mrocznego lasu w poszukiwaniu prawdy.

Kolejną produkcją był „Święty zawrót głowy” (reż. Patrycja Lasocka), gdzie duchowny przeżywa głęboki kryzys wiary, licząc na Boży znak potwierdzający sens jego misji. Następnie „Obudziłam się po studiach” (reż. Filip Opoka) ukazało historię prawniczki, która po kilkuletniej śpiączce musi odnaleźć się w zmienionej rzeczywistości. „Tarantella” (reż. Krzysztof Galas) zgłębiła temat aspirującego scenarzysty, skonfrontowanego z lękiem przed porażką, a „Niepamięć” (reż. Martyna Protas) w poetyckiej formie rozważała kwestię przemijania i samotności u schyłku życia. Blok konkursowy zamknął „Kadr uchwycony” (reż. Julia Romanek, Oliwia Marciniak), w którym nietypowa przyjaźń znudzonego studenta fotografii ze starszym, pełnym energii mężczyzną zmienia spojrzenie obojga na otaczający świat.

Po zakończonych seansach odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników głosowania. W jury zasiedli: prof. szt. film. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką prof. Zbigniew Pastuszak, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach prof. Iwona Hofman, prodziekan ds. studenckich Wydziału Politologii i Dziennikarstwa prof. Małgorzata Adamik-Szysiak oraz dr Wojciech Maguś. Jury wraz z dziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS prof. Eweliną Podgajną, wręczyli nagrody w poszczególnych kategoriach:

  • Najlepszy film: „Katabaza” (reż. Maksymilian Mistewicz),
  • Najlepsze zdjęcia: „Święty zawrót głowy” (reż. Patrycja Lasocka),
  • Najlepszy scenariusz: „Tarantella” (reż. Krzysztof Galas),
  • Najlepszy montaż: „Okres życia” (reż. Natalia Derlukiewicz, Zofia Dziwota, Magdalena Goszczyńska),
  • Najlepsza aktorka: Kamila Mazurek z filmu „Obudziłam się po studiach” (reż. Filip Opoka),
  • Najlepszy aktor: Kamil Sowiński z filmu pt. „Akt IV” (reż. Oliwia Śliwińska, Alicja Wierzchowska),
  • Najlepsza ścieżka dźwiękowa: „Łazienka” (reż. Maria Czajkowska).

Dodatkowo jury postanowiło przyznać dwie dodatkowe nagrody w następujących kategoriach:

  • Nagroda jury: „Niepamięć” (reż. Martyna Protas),
  • Nagroda międzypokoleniowa: „Kadr Uchwycony”, (reż. Julia Romanek, Oliwia Marciniak).

Z kolei nagrodę publiczności otrzymał film „Święty Zawrót Głowy” (reż. Patrycja Lasocka).

Na zakończenie uroczystości jury oraz dziekan WPiD wyrazili swoje wyrazy uznania i pochwały, w tym dla prof. szt. film. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk za filmy przedstawione na uroczystości oraz pełne wsparcie i zaangażowanie przez cały proces twórczości. Decyzje jury wywołały wiele emocji i radości wśród młodych twórców, którzy mieli szansę zaprezentować się szerokiej publiczności i zebrać cenne doświadczenia na przyszłość. Podczas podsumowania padły słowa uznania dla wszystkich uczestników, a także zapowiedź kolejnej edycji pokazu, która już za rok ponownie przyciągnie do Chatki Żaka miłośników kina i nowych talentów.

Tekst: Paulina Prochorowska


Fot. Michał Puła, Magdalena Michalew, Cyprian Bartosiewicz


    Aktualności

    Data dodania
    13 lutego 2025