Wizyta studyjna samorządowców z miasta Leova (Mołdawia)

W dniach 8-11 listopada 2022 roku odbyła się zaplanowana w ramach finansowanego przez MSZ RP projektu „Nasza Leova”. Wdrożenie modelu partycypacyjnego zarządzania rewitalizacją miasta Leova w Mołdawii" wizyta studyjna 17 przedstawicieli samorządu miejskiego Leovy na Lubelszczyźnie. Celem głównym, który przyświecał wizycie, było pokazanie dobrych praktyk wypracowanych w ramach rewitalizacji polskich miast i gmin, w tym podniesienie świadomości oraz zdolności samorządu miejskiego Leovy do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych.

W ramach intensywnego programu wizyty studyjnej uczestnicy odwiedzili m.in. siedzibę partnera projektu – Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS. Odbyło się spotkanie z Dyrektorem Instytutu prof. dr. hab. Markiem Pietrasiem oraz Wicedyrektorem Instytutu oraz Dyrektorem Centrum Europy Wschodniej UMCS prof. dr. hab. Walentym BalukiemDyrektor Instytutu przedstawił Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jako uczestnika procesów społeczno-gospodarczych miasta oraz praktycznych działań w ramach współpracy środowiska akademickiego z otoczeniem. Zaprezentował działalność międzynarodową Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS: zaangażowanie studentów zagranicznych, pozyskiwane fundusze zewnętrzne, rozwój potencjału kształcenia w języku angielskim na wszystkich poziomach nauczania. Przekazał informacje o możliwościach studiowania studentów z Mołdawii. Na zakończenie spotkania odbyła się prelekcja Profesora Walentego Baluka na temat drogi Mołdawii do Wspólnoty Europejskiej. 
 
Koordynator projektu: dr hab. Mariusz Sienkiewicz
Asystent koordynatora: dr Marta Drabczuk
Wsparcie po stronie partnera: dr Nadia Gergało-Dąbek

Projekt jest realizowany przez Fundację Centrum Rozwoju Lokalnego z Lublina w partnerstwie z samorządem miasta Leova w Mołdawii oraz po stronie polskiej w partnerstwie z Instytutem Nauk Politycznych i Administracji UMCS. Celem głównym projektu jest wypracowanie i wdrożenie koncepcji rewitalizacji miasta Leova w Mołdawii przy współudziale środowisk lokalnych, w oparciu o polskie doświadczenia. Głównym produktem projektu będzie opracowanie Programu Rewitalizacji Miasta Leova. Przesłanką podjęcia decyzji o realizacji niniejszego projektu były zdiagnozowane podczas spotkań i konsultacji partnerów obszary problemowe związane brakiem instrumentów zarządzania rewitalizacją w samorządzie lokalnym w Mołdawii. Wnioskodawca zakłada, że projekt przyczyni się do rozpowszechnienia dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań dotyczących wdrożenia partycypacyjnego modelu zarządzania rewitalizacją miast. Efektywne opracowanie, implementacja i nadzorowanie procesu rewitalizacji wymaga współdziałania podmiotów działających w różnych sferach życia społecznego i gospodarczego oraz władz lokalnych, które będą uczestnikami projektu.

W ramach projektu zaplanowano realizację kilku konkretnych działań. Są one poświęcone szkoleniom, warsztatom, wizycie studyjnej, a także opracowaniom eksperckim w skali międzynarodowej. Działania te prowadzą do osiągnięcia ważnych rezultatów projektu, związanych z przygotowaniem w mieście Leova specjalistów w zakresie wdrażania procesu rewitalizacji obszarów miejskich. Niemniej ważne są także działania projektu związane z opracowaniem i publikacją „Poradnika wdrażania modelu partycypacyjnego zarządzania rewitalizacją miasta” dla samorządów lokalnych w Mołdawii oraz opracowaniem i publikacją dokumentu „Programu rewitalizacji miasta Leova”. Ich kluczowym rezultatem jest zapewnienie trwałości i multiplikacji efektów zrealizowanego projektu.

Realizację projektu wieńczy zaplanowana na grudzień 2022 roku międzynarodowa naukowo-praktyczna konferencja oraz publikacja monografii. Projekt stanowi narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miasta i kreowania rozwoju lokalnego w pięciu płaszczyznach: organizacyjnej, szkoleniowej, społecznej oraz informacyjno-edukacyjnej.


Projekt polsko-mołdawski „Nasza Leova”. Wdrożenie modelu partycypacyjnego zarządzania rewitalizacją miasta Leova w Mołdawii” jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach „Pomocy rozwojowej 2022”, który trwa od sierpnia do grudnia 2022 r.

    Aktualności

    Data dodania
    19 listopada 2022