W służbie cywilnej zajmują się rzeczami ważnymi

15 kwietnia 2025 roku na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS gościli: Anita Noskowska-Piątkowska – szefowa służby cywilnej oraz Kamil Rodzik – zastępca dyrektora w Departamencie Służby Cywilnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a jednocześnie nasz absolwent kierunku stosunki międzynarodowe. W ramach wizyty goście przeprowadzili spotkanie ze studentami pt. Wszystko, co chciał(a)byś wiedzieć o służbie cywilnej, ale boisz się zapytać. Wydarzenie stanowiło wyjątkową okazję do rozmowy o roli, znaczeniu i perspektywach zawodowych w korpusie służby cywilnej.

Gości w murach Wydziału powitali: dr hab. Małgorzata Adamik-Szysiak, prof. UMCS, prodziekan ds. studenckich WPiD oraz dr Wojciech Maguś, zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach. Po krótkim spotkaniu z władzami goście udali się do auli, gdzie na nich czekali studenci zainteresowani realiami pracy w administracji publicznej.

Podczas wystąpienia szefowa służby cywilnej podkreślała, że praca w administracji publicznej to zajęcie o dużym znaczeniu społecznym – jej celem jest realna poprawa jakości życia obywateli i odpowiedzialne kształtowanie rzeczywistości. Zaznaczyła, że każdy urzędnik – niezależnie od zajmowanego stanowiska – dokłada swoją cegiełkę do rozwoju państwa. Wskazała również na ogromną różnorodność zadań realizowanych w ramach służby cywilnej oraz fakt, że zatrudnienie w jej strukturach mogą znaleźć absolwenci niemal każdego kierunku studiów.

Goście zwracali uwagę na polityczną neutralność korpusu służby cywilnej oraz na potrzebę inwestowania w administrację publiczną jako kluczowy filar sprawnie funkcjonującego państwa. Poruszono również zagadnienia związane z procesem rekrutacji oraz przedstawiono wady i zalety pracy w korpusie. W szczególny sposób podkreślono rolę młodego pokolenia w budowaniu nowoczesnej i otwartej administracji. Jak zaznaczyła Anita Noskowska-Piątkowska, młodzi pracownicy wnoszą do służby cywilnej świeże spojrzenie, nowe pomysły i energię, a ich obecność jest niezbędna dla dalszego rozwoju sektora publicznego. Z tego względu gorąco zachęcała studentów do podejmowania praktyk i staży w urzędach administracji publicznej.

Spotkanie zakończyła otwarta sesja pytań i odpowiedzi. Studenci poruszyli m.in. temat równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz problem wypalenia zawodowego. Szefowa przyznała, że to realne wyzwanie również w służbie cywilnej, choć dotyczy ono szeroko pojętego rynku pracy, nie tylko administracji.

Wizyta przedstawicieli administracji publicznej stanowiła wartościowe doświadczenie – nie tylko poszerzyła wiedzę studentów, lecz również zainspirowała ich do refleksji nad ścieżkami zawodowymi, w których praca może łączyć się z poczuciem odpowiedzialności i służby na rzecz dobra wspólnego.


fot. Ihor Kolisnichenko


fot. Maria Czajka

    Aktualności

    Data dodania
    17 kwietnia 2025