Student Wydziału Politologii odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę

W środę - 21 listopada br. - w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność oraz Medali za Ofiarność i Odwagę. Jednym z odznaczonych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę był Szymon Duher, student Wydziału Politologii, kierunku Bezpieczeństwo Narodowe, a jednocześnie żołnierz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

13 kwietnia br. w jednym z bloków przy ul. Hallera w Świdniku doszło do wybuchu. Jedną z pierwszych osób, która była w pobliżu i natychmiast zareagowała był szer. Szymon Duher – żołnierz obrony terytorialnej, który na co dzień pełni służbę w 24 Batalionie Lekkiej Piechoty w Chełmie. Jako pierwszy wbiegł do płonącego mieszkania, wyniósł poparzonego mężczyznę i przystąpił do gaszenia pożaru w mieszkaniu. Ewakuował również dzieci znajdujące się w bloku kilka pięter wyżej, które w wyniku intensywnego dymu były zagrożone podtruciem.

Żołnierz ruszył z pomocą bez zastanowienia, wykorzystując wiedzę i umiejętności, jakie nabył podczas szkolenia podstawowego Terytorialsa, tzw. „szesnastki”, którą ukończył kilka tygodni wcześniej. Podczas tego szkolenia żołnierze OT uczą się m.in. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. Ta wiedza z powodzeniem może być wykorzystana, nie tylko w sytuacjach zagrożenia militarnego, ale również w życiu codziennym, np. podczas wypadków komunikacyjnych lub innych zdarzeń, gdy ludzkie zdrowie lub życie jest w niebezpieczeństwie.

 

 

 

 

 


 

Źródło:

kpt. Daniel Stanula
Oficer Prasowy
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Zdjęcia: Krzysztof Sitkowski/KPRP

    Aktualności

    Autor
    Anna Belka
    Data dodania
    23 listopada 2018