Okręgowy etap Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

25 stycznia 2020 r. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa odbył się etap okręgowy 61. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

W tym roku motywem przewodnim były „Wyzwania społeczne współczesnego świata”. Olimpiadę zainaugurował prof. dr hab. Wojciech Ziętara, Dziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, wskazując na istotę tematu oraz życząc uczestnikom powodzenia w kolejnych etapach zawodów. 

Do części pisemnej olimpiady okręgowej przystąpiło 48 uczestników, reprezentujących 21 szkół tj.: I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej, IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Zespół Szkół Nr 1 w Kraśniku, Zespół Szkół Nr 2 im. Mikołaja Reja w Kraśniku, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie, II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie, XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, XXX Liceum Ogólnokształcące im. księdza Jana Twardowskiego w Lublinie, Prywatne Liceum Ogólnokształcące Królowej Jadwigi w Lublinie, Zespół Szkół Nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łukowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach, I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim, I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Świdniku, III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu. Do części ustnej konkursu zakwalifikowało się dziesięcioro uczniów.

Laureatami okręgowego etapu Olimpiady zostali:

 • Mieszko Wnuk (I miejsce, Prywatne Liceum Ogólnokształcącego Królowej Jadwigi w Lublinie, opiekun: Krzysztof Niedźwiedź),
 • Michał Janik (II miejsce, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, opiekun: Krzysztof Styczyński),
 • Maksymilian Grądz (III miejsce, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie, opiekun: Krzysztof Niedźwiedź),
 • Anna Chrzanowska (IV miejsce, Prywatne Liceum Ogólnokształcącego Królowej Jadwigi w Lublinie, opiekun: Krzysztof Niedźwiedź),
 • Adam Suraj (V miejsce, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie, opiekun: Krzysztof Niedźwiedź),
 • Paweł Kaczka (VI miejsce, Prywatne Liceum Ogólnokształcącego Królowej Jadwigi w Lublinie, opiekun: Krzysztof Niedźwiedź).

Kolejny etap Olimpiady odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia 2020 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Opiekunem lubelskiej grupy będzie dr Łukasz Jędrzejski, a funkcję jednego z egzaminatorów będzie pełniła dr hab. Joanna Sanecka-Tyczyńska. Laureaci ogólnopolskiego etapu olimpiady poza nagrodami rzeczowymi otrzymają „indeksy”, które otworzą im drogę do wielu kierunków społeczno-humanistycznych i ekonomicznych na polskich Uniwersytetach.

  Aktualności

  Autor
  Artur Popławski
  Data dodania
  27 stycznia 2020