Konferencja: Biblioteki i pandemia: szansa czy katastrofa – o sposobach działania w czasach niezwykłych

5 marca br. odbyła się online konferencja naukowa „Biblioteki i pandemia: szansa czy katastrofa – o sposobach działania w czasach niezwykłych”, współorganizowana przez Katedrę Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach, Bibliotekę Główną Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Zarząd Okręgu w Lublinie, Akademickie Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie oraz Sekcję Bibliotek Naukowych SBP. Oddział Lublin.

Upłynął niemal pełny rok, odkąd na skutek rozprzestrzeniającej się epidemii  COVID-19, aktywność publiczna i instytucjonalna przeniosła się do sieci, a życie społeczne uległo rozmaitym ograniczeniom i transformacjom. Funkcjonowanie polskich bibliotek, podobnie jak wielu innych instytucji kultury i nauki, podległo w tym okresie rozmaitym ograniczeniom i przekształceniom, a ich działalność przeniosła się głównie do przestrzeni wirtualnej. Biblioteki w całej Polsce chcąc pozostać w kontakcie z czytelnikami w tym trudnym, nieoczywistym czasie – z intensywnością dotąd niespotykaną - podjęły się realizacji rozmaitych inicjatyw online (informacyjnych, edukacyjnych, kulturalnych), starając się ułatwić społeczeństwu dostęp do zasobów informacyjnych, nauki i kultury. Podczas konferencji dyskutowano o doświadczeniach, problemach i wyzwaniach, z jakimi przyszło się zmierzyć placówkom bibliotecznym w sytuacji pandemii.

Zainteresowanie wydarzeniem zaskoczyło samych organizatorów: chęć udziału w konferencji wyraziło ponad 900 osób! Ze względu na ograniczenia techniczne mogło w niej wziąć udział jedynie 300 uczestników. Byli to przedstawiciele ośrodków naukowych i bibliotek różnych typów: naukowych, publicznych, szkolnych, pedagogicznych, fachowych, zarówno z regionu, m.in. z Lublina, Świdnika, Radzynia Podlaskiego, Dęblina, Łęcznej i wielu mniejszych miejscowości, jak i całej Polski, m.in. z Suwałk, Warszawy, Opola, Katowic, Radomia, Gorzowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy czy Ostrołęki.

Tak duże zainteresowanie konferencją oraz ożywiona dyskusja, która toczyła się zarówno poprzez czat wydarzenia, jak i bezpośrednio na platformie Zoom,pokazuje ogromną mobilizację środowiska oraz potrzebę cyklicznego organizowania branżowych spotkań.

Biorąc pod uwagę sygnały płynące od osób, które ze względu na uwarunkowania techniczne platformy komunikacyjnej Zoom, nie mogły dołączyć do konferencji, organizatorzy podjęli decyzję o jej drugiej edycji, która odbędzie się w czwartek 11 marca w godz. 10.00 -12.30, w tej samej formule.

Składamy serdeczne podziękowania Współorganizatorom, Referentom i Uczestnikom!

Mamy nadzieję, że obie edycje konferencji staną się źródłem zawodowych inspiracji, okazją do wymiany doświadczeń oraz umacniania współpracy.

    Aktualności

    Data dodania
    8 marca 2021