„Profesura i popkultura” w Radiu Centrum (24.10.)

Już w najbliższy czwartek – 24 października – o godzinie 19.00 kolejny odcinek „Profesury i popkultury” w Radiu Centrum (98,2 FM)!

Popkultura jest przestrzenią oglądaczy-użytkowników (viuserów), graczy, którzy chcą mieć jak największy wpływ na to, co się w niej dzieje. Twórcy kultury – reżyserzy, scenarzyści, producenci, projektanci, designerzy, programiści, współcześni techno-imaginatorzy – prześcigają się w pomysłach, jak wciągnąć nas do tej gry, jak poruszyć odbiorcę znudzonego samą tylko konsumpcją nacierających nań obrazów i dźwięków. Sam wybór programu telewizyjnego czy kanału na YouTube już nie wystarczy. Wszyscy chcemy dziś być artystami. Pytanie jednak, czy interaktywność popkultury jest rzeczywiście przestrzenią wyboru i wolności? Może odwrotnie, mechanizmy pozornej „demokratyczności” mają charakter jedynie komercyjny, mają przyciągnąć nas przed ekrany i zaciągnąć do kinowych sal? Czy np. jedno z najnowszych dzieci NetflixaBandersnatch – jest spełnieniem naszych marzeń o „dziele otwartym”, które współtworzone jest przez użytkownika-oglądacza, czy raczej kolejnym gotowym symbolicznym produktem, który stwarza jedynie pozory otwartości. O naszych akcjach w popkulturze, interakcjach z nią i reakcjach na to, co dla nas przygotowała – co sami sobie zgotowaliśmy – porozmawiamy w najbliższym odcinku „Profesury i popkultury”.

 

Na audycję zapraszają medioznawcy-wykładowcy Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS: uczony w piśmie Jan Hudzik, (pół)wytrawny znawca przedmiotu Piotr Celiński, aforysta dyplomowany Przemysław Wiatr i uczony w mowie Marcin Sanakiewicz.

 

„Profesura i popkultura” w najbliższy czwartek o godz. 19.00, na żywo, tylko w Radiu Centrum (98,2 FM). Powtórka we wtorek o godzinie 12.00.

    Aktualności

    Data dodania
    24 października 2019