„MasterClass” Bogusława Chraboty

W semestrze letnim roku akademickiego 2024/2025 studenci kierunków dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz produkcja medialna mają wyjątkową okazję uczestniczyć w unikalnym kursie medialnym MasterClass Bogusława Chraboty – wybitnego dziennikarza, publicysty i pisarza.

Zajęcia łączą podstawy filozofii mediów z wiedzą praktyczną warsztatu badawczego zjawisk medialnych, warsztatu dziennikarza telewizyjnego, radiowego i prasowego. Uczestnicy poznają również zasady tworzenia form medialnych w epoce konwergentnych mediów. Kurs stanowi inspirującą podróż przez historię i współczesność dziennikarstwa – opartą na bogatym doświadczeniu prowadzącego i jego refleksjach nad wyzwaniami codziennej pracy w mediach.

Kurs został zainaugurowany w marcu i rozpoczął się od uroczystego powitania Bogusława Chraboty w murach Wydziału przez dziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa dr hab. Ewelinę Podgajną, prof. UMCS, prodziekan ds. studenckich dr hab. Małgorzatę Adamik-Szysiak, prof. UMCS oraz dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach prof. dr hab. Iwonę Hofman.

Po zakończeniu zajęć uczestnicy otrzymają stosowne zaświadczenie potwierdzające udział w kursie.


O prowadzącym:

Bogusław Chrabota, dziennikarz, publicysta i pisarz. Od 2.01.2013 do 10.2024 roku redaktor naczelny Rzeczpospolitej. Od 10. 2024 roku redaktor naczelny grupy medialnej Gremi Media SA.

Urodził się w Krakowie 30.12.1964 r. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy niezależnej, podziemnej i emigracyjnej, między innymi z Tygodnikiem  Powszechnym, ZNAKIEM, Promienistymi, Brulionem, Tumultem. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wicedyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i PR 24 i TVP Info. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia doktoranckie na Wydziale Prawa UJ. Uczestnik stypendiów akademickich w USA oraz programu dla przyszłych liderów Departamentu Stanu USA.

Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Członek zarządu Repropol. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 13 książek. Twórca licznych formatów telewizyjnych. Filmów dokumentalnych. Odznaczony min. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, orderem Pro Merito Melitensi i medalem „Niezłomny w słowie”.


fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    17 kwietnia 2025